Plonidal Sinüs Apse halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen rahatsızlığın sivilce şeklinde cilt üzerinde oluşmasına verilen isimdir. Evvela kıl dönmesi nasıl oluşur? Konuyu bu soru üzerinden açıklayacak olursak;

Biri genetik ve diğeri beşeri olmak üzere iki farklı sebepten dolayı oluşmakta olan kıl dönmesi rahatsızlıkları bir makat hastalığı olarak kabul edilir.

  • Genetik olarak ortaya çıkan kıl dönmelerinde hastalığın ortaya çıktığı kişinin ailesinde en az bir kişide bu hastalığın görülmüş olması beklenir. Kıl dönmesi kişinin annesi, babası ya da kardeşlerinde ortaya çıktığında bu kişide de genetik bir yatkınlık söz konusu olur. Ve ilerleyen zamanda yüksek ihtimalle hastalık o kişide de görülür. Dâhili bir şekilde iltihap içerde oluşur. Ve dışarıya apse yapar.
  • Beşeri sebeplerden dolayı oluşan kıl dönmelerinde ise durum çok daha farklıdır. Saç ve vücut kılları dökülmeye uğradıklarında kuyruk sokumu bölgesinde birikirler. Burada kişinin hareketleri doğrultusunda basınca uğrayarak gözenek veya deliklerden içeri doğru girerler. Bu kıllar içeriye doğru ilerlerken oluşturdukları bir kanal bulunmaktadır. İşte bu kanala plonidal sinüs ismi verilir. Üzerlerinde taşıdıkları bakteriler uygun sıcaklıkta çoğaldıklarında burada bir iltihap oluşur. İltihabın vücut dışına vurumu ise apse şeklinde olur. Buna da Plonidal sinüs apse ismi verilmektedir.

Tedavinin İlk Aşaması Apsenin Boşaltılması

Kıl dönmesinde tam anlamıyla tedaviye geçilebilmesi için öncelikle mevcut apsenin vücut içinden boşaltılması ve iltihaplı alanın kurutulması gerekmektedir. Bunun yolu da çeşitli apselerin boşaltılmasında kullanılan apse drenajıdır. Cihaz yardımıyla apse dışarı boşaltılır. Ve bölge iyice temizlenir. Sonrasında da Antibiyotik kullanılarak tamamen kuruması sağlanır.

En Etkin Tedavi Mikrosinüsektomi

Kıl dönmesi tedavisi için kullanılmakta olan iki tip tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki eski usul Flap yöntemidir. Klasik ameliyat şeklinde ciddi anlamda büyük kesikler açılarak tedavi sağlanır. Ve sonrasında bölgede büyük izler kalabilir. İyileşme süresi de epeyce zaman alır. Mikrosinüsektomi de ise yalnızca kıl yumağını çıkarabilmek için çok küçük bir kesik açılır. Ve işlem oradan sağlanır. Kıl yumağı alındıktan sonra birkaç dikişle yara kapatılır. İşlem yalnızca 30 dakika sürmektedir. Ve en fazla 10 gün içinde iyileşebilirsiniz.

                     Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

                                                                  Bakırköy

                                                       Tel1: 0212 573 50 75
                                                       Tel2: 0533 031 22 99

                                                                  Nişantaşı

                                                       TEL1 : 0212 232 99 24
                                                       TEL2 : 0212 265 99 99

Tags
No Tag

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Numaralarımız
Basur Tedavi Merkezi İletişim
Kliniklerimiz
Bakırköy Hemoroid Merkezi
Bakırköy Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
0212 573 50 75 - 0533 031 22 99
Nişantaşı Hemoroid Merkezi
Nişantaşı Harbiye Mah. Teşvikiye Cad. No:19 Sadun Apt. Kat:5/12 ŞİŞLİ – İstanbul
0212 232 99 24 - 0212 265 99 99