Kuyruk Sokumunda Şişlik oluşması durumu çok kişide olan bir durumdur. Tabi her şişlik için de kıl dönmesidir demek mümkün değildir. Kuyruk sokumunda şişlik olmasının birçok nedeni bulunmaktadır. En basitinde uzun süre oturuyor olmanız ya da o bölgeye dışarıdan bir darbe almanız bile kuyruk sokumunda şişlik oluşmasına sebep olabilir. Elbette kıl dönmesi de bir neden olarak karşımıza çıkabilir. Ancak kıl dönmesi problemi kendisini yalnızca kuyruk sokumunda şişlik şeklinde belli etmez. Hastalığın başka türden belirtileri de bulunmaktadır. Bunlara bakacak olursak;

  • Kaşıntı: İlk olarak kendini kaşıntıyla belli eden kıl dönmesinde başlangıçta hafif ancak zaman içinde şiddetlenen kaşıntılar ortaya çıkmaktadır.
  • Apse: Kaşıntının beraberinde tam olarak kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkan küçük bir sivilce belirmektedir. Ve zaman içinde buradan iltihap ve kan akabilmektedir.
  • Ağrı ve Şişlik: Kuyruk sokumu bölgesinde ağrı ve şişlik iltihaptan dolayı ortaya çıkmaktadır. Hasta hareket ettikçe bu ağrı ciddi anlamda artmaktadır. Ve en sonunda hastalar oturamaz hale gelmektedirler.
  • Hastaların otururken hissettikleri tam olarak toplu iğne kutusuna oturmak gibidir. İşte hastalar bu aşamadan sonra doktora gitmekte ve tedavi olmaktadırlar. Öncesinde ise rahatsızlığı ve belirtileri pek fazla önemsememektedirler.

Kuyruk sokumunda şişliğinin kıl dönmesi olduğunu anlayabilmeniz için bu belirtilere dikkat etmeniz ve bunun kıl dönmesi olduğundan şüphelenmeniz durumunda süratle bir genel cerrahi uzmanına görünmeniz gerekmektedir.

Hastalığın Oluşma Sebepleri

Kıl dönmesi rahatsızlıklarının oluşumunda genetik ve fizyolojik olmak üzere iki sebep bulunmaktadır. Genetik sebepler tamamen hastaların ailesinden kaynaklanan genetik sebeplerdir. Anne ya da babada bu hastalık var ise çocukta da yatkınlık söz konusudur. Bunun dışında genetik olmayan fizyolojik sebepler ise tamamen kişilerden kaynaklanmaktadır. Vücut üzerinden dökülen saç ve kıllar kuyruk sokumunda birikir ve buradaki gözenek ve deliklerden içeri girer. Ve iltihaba sebep olurlar.

Basur Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

Bakırköy

Tel1: 0212 573 50 75
Tel2: 0533 031 22 99

Nişantaşı

TEL1 : 0212 232 99 24
TEL2 : 0212 265 99 99

Tags
No Tag

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Numaralarımız
Basur Tedavi Merkezi İletişim
Kliniklerimiz
Bakırköy Hemoroid Merkezi
Bakırköy Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
0212 573 50 75 - 0533 031 22 99
Nişantaşı Hemoroid Merkezi
Nişantaşı Harbiye Mah. Teşvikiye Cad. No:19 Sadun Apt. Kat:5/12 ŞİŞLİ – İstanbul
0212 232 99 24 - 0212 265 99 99