Kıl Dönmesi (Plonidal Sinüs) Neden Oluşur? Kıl dönmesi rahatsızlığının oluşmasında iki sebep bulunmaktadır. Biri genetik sebepler diğeri ise tamamen beşeri sebeplerdir. İkisini de ayrı ayrı izah edecek olursak;

Genetik sebeplerden dolayı oluşmakta olan kıl dönmesi vakalarında genellikle geçmişte ailesinde mutlaka birinde kıl dönmesi vakasının yaşanmış olması gerekmektedir. Örneğin; yakın akrabalar anne, baba, kardeş vb. kişilerde kıl dönmesi oluştuysa genetik yatkınlıktan dolayı diğer fertlerde de oluşma ihtimali vardır. Üstelik beşeri oluşum sebebi olan saç ve vücut kıllarının belli bölgelerden vücut içeri girmesine gerek yoktur. Vücut genetik yatkınlıktan kaynaklı olarak kendisi üretmektedir.

Ailesel olmayan yani beşeri sebeplerden kaynaklanan kıl dönmesi rahatsızlıklarında ise saç ve vücut kılları çeşitli sebeplerden dolayı dökülmeye uğradıklarında nadiren göbek deliği ya da daha sık kuyruk sokumu bölgesinde birikirler. Kişinin oturması, kalkması, uzanması vb. hareketlerinden dolayı baskıyla burada bulunan gözeneklerden içeri girerler. Burada uygun sıcaklık ve ortamı yakalayan kıl üzerindeki bakteriler üremeye başlar ve bölgede şiddetli bir iltihap oluşur. Kısa zaman içinde bu iltihap kuyruk sokumu bölgesinde sivilce şeklinde kendini göstererek ortaya çıkar.

İkisinde de Ortak Belirtiler!

Oluşum sebepleri her ne kadar farklı da olsa kıl dönmesi rahatsızlıklarının belirtileri ortaktır. Hastalığın lezyonları her ikisinde de aynı şekilde ortaya çıkar. Genel olarak belirtilere bakacak olursak;

Kuyruk sokumunda ağrı: İltihabın sebep olduğu bir ağrı söz konusudur. İltihap büyüdükçe bölgede şiddetlenen bir ağrı oluşur. Zamanla bu ağrı dayanılmaz bir hale gelir.

Kaşıntı: Sivilce şeklinde oluşan ve iltihabın dışa vurumu olarak adlandırılan apse bölgede kaşıntıya sebep olmaktadır. Hastalar kaşıdıkça yaraya dönüşen bu apseden zamanla iltihaplı irin ve kan akabilmektedir.

Kötü Koku:  İltihabın zamanla dışarı çıkması ve bölgede iç çamaşırına vs. bulaşması hem kötü kokulara hem de çamaşırların kirlenmesine sebep olmaktadır.

Basur Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

Bakırköy

Tel1: 0212 573 50 75
Tel2: 0533 031 22 99

Nişantaşı

TEL1 : 0212 232 99 24
TEL2 : 0212 265 99 99

Tags
No Tag

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Numaralarımız
Basur Tedavi Merkezi İletişim
Kliniklerimiz
Bakırköy Hemoroid Merkezi
Bakırköy Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
0212 573 50 75 - 0533 031 22 99
Nişantaşı Hemoroid Merkezi
Nişantaşı Harbiye Mah. Teşvikiye Cad. No:19 Sadun Apt. Kat:5/12 ŞİŞLİ – İstanbul
0212 232 99 24 - 0212 265 99 99