Kıl Dönmesi Nerelerde Olur? Kıl dönmesi rahatsızlığının oldukça sık karıştırıldığı başka rahatsızlıklar da bulunmaktadır. Bu konuyu kıl dönmesi nerelerde olur? Sorusu üzerinden anlatmak daha etkili olacaktır. Kıl dönmesi vücudun yalca 3 farklı bölgesinde oluşmaktadır. En sık oluştuğu bölge %95 gibi ezici bir oranla kuyruk sokumu bölgesidir. Bunu sırasıyla %4 göbekte kıl dönmesi ve %1 gibi düşük bir oranla parmak arasında oluşan kıl dönmesi izlemektedir. Bunun dışında vücudun neresinde oluşursa oluşsun bunun başka sebepleri vardır. Ve bunlar kıl dönmesi sayılmaz. Özellikle bacaklarına epilasyon yapan kadınlarda kıl batması dediğimiz kılların kökünden alınmasından dolayı zamanla büyüyen kılların deri altında yolunu şaşırıp geriye doğru batması durumudur. Erkeklerde ise aynı şey sakal tıraşı olduktan sonra yaşanabilir. Buna ek olarak yine erkeklerde kılların yoğun olduğu yerlerde folikülit ismini verdiğimiz kıl kökü iltihapları da kıl dönmesi ile karıştırılabilir.

Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi

Saç ve vücut kılları dökülmeye uğrayarak kuyruk sokumunda birikme yaparlar. Burada insanların oturup kalkma vb. hareketlerinden dolayı baskı oluşması kılları burada bulunan gözenek ve deliklerden içeri doğru itmektedir. Ve bu kıllar içeride ilerleyerek sinüs ismini verdiğimiz bir kanal oluşturarak bakteri üremesine ve sonrasında iltihaplanmaya sebebiyet vermektedirler. Sonrasında ise dışarıya doğru sivilce şeklinde bir apse çıkmaktadır. Kıl dönmesi nerelerde olur? Sorusunun ilk cevabı bu şekildeydi. Şimdi sıra ikinci cevapta…

Göbekte Kıl Dönmesi

Göbekte kıl dönmesi oluşumu çok yaygın görülen bir rahatsızlık değildir. Hastanelerde kayıt altına alınan rakamlara göre vakaların yalnızca %4’ü göbekte oluşan kıl dönmesidir. Benzer şekilde oluşan göbekte kıl dönmesi kılların göbek deliğinde birikerek içeriye doğru girmesi sonucu oluşmaktadır. Göbek bölgesinde iltihaba sebep olarak sivilce şeklinde bir apseyle kendisini dışarı vurur.

Parmakta Kıl Dönmesi

Parmakta Kıl Dönmesi yüzdesel olarak en az oluşan rahatsızlıktır. Genellikle berber hastalığı olarak bilinir. Saç ve sakal kesimi sırasında parmak arasında biriken kılların nadiren de olsa içer doğru ilerleme ihtimali vardır. İçeriye giren kıllar iltihap oluşturup parmak arasında kaşıntıyla başlayan bir yaraya sebep olabilirler.

Basur Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

Bakırköy

Tel1: 0212 573 50 75
Tel2: 0533 031 22 99

Nişantaşı

TEL1 : 0212 232 99 24
TEL2 : 0212 265 99 99

Tags
No Tag

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Numaralarımız
Basur Tedavi Merkezi İletişim
Kliniklerimiz
Bakırköy Hemoroid Merkezi
Bakırköy Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
0212 573 50 75 - 0533 031 22 99
Nişantaşı Hemoroid Merkezi
Nişantaşı Harbiye Mah. Teşvikiye Cad. No:19 Sadun Apt. Kat:5/12 ŞİŞLİ – İstanbul
0212 232 99 24 - 0212 265 99 99