Anüs çevresindeki toplardamarların genişlemesi sonucu oluşur. Genel olarak hastaların ihmalleri sonucunda meydana gelir. Hemoroid tedavisi birçok yöntemle yapılmasına karşın, kesin çözüm cerrahi yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hemoroid Cerrahi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hemoroidektomi yaklaşık olarak iki yüz yıldan bu yana kullanılan bir yöntemdir. Hemoroid cerrahi tedavi yöntemleri arasında en bilinen yöntemdir. Yaşı ilerlemiş kişilerin makat bölgelerinde meydana gelen esneme ve sarkma, hemoroid yastıkçıklarının operasyon ile alınması ile giderilir.

Makat içerisinde bulunan; sağ arka, sol ön ve sol orta bölümlerindeki hemoroid meme oluşumları eliptik bir düzende kesilir. Bir anlamda tıraşlanır. Tıraşlama işlemi makat içerisine doğru devam eder. Bu yöntemde belden aşağı uyuşturma ve genel anestezi uygulanır.

Bu yöntem; iyileşme süresinin uzun olması, operasyondan sonra ağrıların uzun sürmesi gibi nedenlerden dolayı değişik ve alternatif yöntemler ile birlikte kullanılmaya başlandı.

Işınla Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Işın aslında halk arasında lazer olarak bilinir. Kozmetik uygulamalar da dahil olmak üzere birçok tedavi yöntemlerinde yardımcı unsur olarak kullanılır. Yanlış bilinen ise lazerin doğrudan hastalıkların tedavisinde kullanıldığıdır. Lazer yalnızca yardımcı bir unsur olarak tedavi yöntemlerinde tercih edilir ve kullanılır.

Işınla Hemoroid Tedavisi ise lazer ışınlarının yardımı ile yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde lazer aslında makas ve neşterin gördüğü vazifeyi görür. Lazer yardımı ile yapılan kesme işleminde yara bölgesi daha çabuk iyileşir. Ayrıca lazer yardımı ile tıraşlanan bölge daha hassas bir kesme işlemi sağlar.

Lazer yönteminden daha etkili bir yöntem ise Ligasure ve Ultracision adı verilen el aletleri ile yapılan operasyon yöntemleridir. Makat dışındaki deride bulunan dokunun alınması işleminde kullanılması daha iyi olur.

Stapled Hemoroidopeksi Yöntemi

De Longo adındaki bir bilim adamı tarafından bulunan bir yöntemdir. Üçüncü evre hemoroidler için geliştirilen bu yöntemde ağrı son derece az olarak gerçekleşir. Makat içerisinde yapılan ve özel bir alet kullanılan bu yöntemde belden aşağı uyuşturma yöntemi ile yapılır.

Hemoroid tedavisi yöntemi olarak bu yöntem uzun bir süre uygulandı. Ancak uzun vadece sonuçların pek de iyi olmadığı görüldü. Bu yüzden günümüzde terk edilmiş bir yöntemdir.

Günümüzde klasik cerrahi yöntemi, birçok hekim tarafından uygulanan ve başarı ile yapılan yöntem olarak devam etmektedir.

Tags
No Tag

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Numaralarımız
Basur Tedavi Merkezi İletişim
Kliniklerimiz
Bakırköy Hemoroid Merkezi
Bakırköy Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
0212 573 50 75 - 0533 031 22 99
Nişantaşı Hemoroid Merkezi
Nişantaşı Harbiye Mah. Teşvikiye Cad. No:19 Sadun Apt. Kat:5/12 ŞİŞLİ – İstanbul
0212 232 99 24 - 0212 265 99 99