Kategori

Hemoroid Tedavi Yöntemleri

Kolonoskopi Nedir?

By | Hemoroid Tedavi Yöntemleri | Yorumlar

Kolonoskopi:  Kolonoskop cihazı ile makattan itibaren körbağırsağa kadar tüm kolonun incelenmesi işlemine total kolonoskopi denir. Bazı hastalık ve durumlarda tüm kalın bağırsağın incelenmesine gerek duyulmayabilir. Bağırsağın makata yakın kısmında hastalıklardan şüphe edildiği bu durumlarda sadece rektumun incelenmesi (rektoskopi) veya sigmoid kolonunda dahil edilerek kolonun son yarısının incelenmesi (sigmoidoskopi) işlemleri yapılmaktadır. Kolonoskopi işleminde teşhis ve gerekli durumlarda tedavi aynı seansta yapılmaktadır.

Kolonoskopi hazırlığı:  Kalın bağırsağın muhtevası laksatif denilen özel müshil ilaçları kullanılarak temizlenmelidir. Bu işlem için hasta 24 saat önce kendisine tarif edilen ilaçları 4 saat aralarla 3 veya 4 kez kullanmaktadır. Kolon temizliği başlandığında katı gıdalar alınmaz su ve tanesiz meyve suları veya açık çay istenildiği kadar alınabilir. Müshil ilaçlarının etkisi ile karında burulma tarzı hafif ağrılar ve en son su şeklinde ishal oluşur. Bu işlemin tam ve doğru uygulanması kolonoskopi çekiminin kalitesini oldukça arttırmakta ve kolaylaştırmaktadır. Müshil kullanımı döneminde hastanın mutlaka alması gereken ilaçları varsa onları içebilir. Şeker ve tansiyon ilaçlarının uzun süren açlık ve su kaybı olduğu için işlem sonrasında kullanılması daha sağlıklıdır.

Kolonoskopi işleminin uygulanması: Kolonoskopi uygulanacak hasta kolon temizlenmiş olarak merkezimize geldikten sonra öncelikle bir ön muayeneden geçirilir. Hastalığı ve varsa diğer hastalıkları ile ilgili ayrıntılı bir sorgulama yapılır. Elde edilen veriler bilgisayarda hastanın dosyasına kayıt edilir. Hastaya uygulanacak işlemle ilgili uzman hekim tarafından bilgi verilir. Bu ön hazırlıktan sonra hastanın fiziki koşulları göz önünde bulundurularak makat bölgesine lokal anestezi ve ardından sedasyon yapılır. Gerekli durumlarda bağırsağı gevşeten ilaçlar verilir. Sedasyon için genellikle dormicum isimli ilaç damar yolundan uygulanır.

Dormikumun etkisi ile hastada bir uyku hali meydana gelir. Sedasyon işlemi tamamlanınca kolonoskopi işlemine başlanır. Öncelikle makat bölgesi dikkatlice incelenir. Kolonoskop özel bir yöntemle makattan içeri doğru itilir ve kolonoskopi işlemi başlatılır. Rektum, rekosigmoid bölge, sol kolon, transvers kolon, sağ kolon ve çekum dikkatlice incelendikten sonra terminal ileum denilen ince bağırsağın son 20 cm’lik kısmı merkezimizde mutlaka ilave olarak incelenmektedir. Kolonoskopi esnasında tedavi gerektirecek bir durum görülmüşse hasta yakınlarının da izni alınarak bu işlem yapılmaktadır. Örneğin kanseri öncü bulguları olan polipler polipektomi yöntemi ile çıkartılır.

Kolonoskopi yapılmasını gerektiren durumlar

İdeal olanı şikayet yokken kolonoskopik inceleme yapmaktır, böylelikle hastalıklar oluşmadan veya oluşmuşsa erken evrede tanı konulması ve daha kalıcı tedavi uygulanması mümkündür. Kolonoskopide özel bir durum poliplerdir. Kolon kanserlerinin çoğu polip şeklinde başlamaktadır. Bu aşamada tanı konursa polipektomi denilen yöntemle polip tamamen çıkartılmakta ve kolon kanseri olma riski önemli ölçüde azaltılmaktadır. Özellikle akrabalarında kolon kanser olanların yakınma yokken kolonoskopi yaptırmaları çok faydalıdır. Ancak ekonomik ve fiziki koşullar herkese yakınma yokken kolonoskopi yapma imkanını sağlamadığı için aşağıdaki yakınmaların oluştuğu durumlarda kolonoskopiyi ivedilikle yapmakta büyük yarar vardır.

 • Makattan kanama
 • Kanlı dışkılama
 • Kanlı ishal
 • Geçmeyen karın ağrısı
 • Dışkılama alışkanlığında bozulma
 • Dışkı kıvam ve şeklinde değişim oluşması
 • Sürekli dışkılama hissinin olması
 • Makat bölgesinde şişlik hissedilmesi
 • Makat etrafında akıntı

Hemoroidden Nasıl Korunulur?

By | Hemoroid Tedavi Yöntemleri | Yorumlar

Bazı insanlarda anüs ve rektum dediğimiz kalın bağırsağın son kısmının etrafında bulunan hemoroidal damarlar ileri düzeyde genişleme yapar ve anüsten dışarı taşar. Buna örnek vermek gerekirse, kabızlık sorunu yaşayan kişi, dışkılama yapmak için fazla ıkınır ve zorlanır. Bu ıkınma sırasında da anüsü çevreleyen damarlar hasar görür ve bu bölgedeki damarlar şişer, genişler. İşte anüs bölgesindeki damarların şişmesin ve genişlemesine hemoroid denilmektedir.

Hemoroid hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir fakat genellikle anüste aşırı zorlanma ve beslenme alışkanlıklarının yitirilmesinden dolayı oluşur. Sindirimi kolay olmayan gıdaları tüketmek, kabızlığa, kabızlık da aşırı ıkınmaya bu da hemoroide neden olur. Yani aslında hepsi birbirine bağlıdır. Kişiler hemoroid tehdidi altında kalmamak adına beslenmelerine önem göstermeli, bol bol sebze ve meyve tüketmelidir. Her insanın dışkılama alışkanlığının olması gereklidir.

Düzensiz dışkılama, dışkının sertleşmesine neden olur. Bu durum da, dışkılama sırasında zorlanmaya neden olur. Bazen insanlar dışkılama sırasında tuvalette çok uzun zaman geçirirler. Bu da, anüsten geçen damarların genişlemesine yol açar. Bazı durumlarda kanama görülebilir. Fakat hemaroid tedavisi yapıldığı takdirde, kişi, bu sorunlarından arınmış olur. Bu yüzden hemoroid problemliniz var ise, hemoroid tedavisi olunuz.

Hemoroidden Korunma Yolları

 • Bağırsakların daha iyi çalışmasını sağladığı, dışkının yumuşayarak kabızlık probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olduğu için her gün mutlaka en az 2 litre su içmelisin.
 • Daha sağlıklı bir sindirim sistemi için bol posalı ve lifli gıdaları tercih etmeli sebze ve meyve ağırlıklı beslenme alışkanlığı edinmelisiniz.
 • Sağlıklı yaşamanın gereksinimlerinden olan düzenli olarak her gün spor yapmayı ihmal etmeyin, bu şekilde bağırsaklarınız daha verimli çalışacaktır.
 • Sigara, alkol, kafein içeren gıdalar ve asitli içeceklerden uzak durmaya çalışın.
 • Yemeklerinizde çok baharatlı ve acılı yemekler tercih etmeyin.
 • Yemeklerinizi mutlaka her gün aynı vakitlerde yemeye gayret edin. Kahvaltınızı ihmal etmeyin.
 • Tuvalet ihtiyacınız olduğunda ertelemeyin. Mutlaka her tuvalet sonrasında kişisel temizliğinizi yapın.
 • Tuvalet ihtiyacınızı her gün aynı zamanlarda yapmaya çalışın.
 • Tuvalette çok fazla süre kalmayın, tuvalet esnasında aşırı zorlamayın, tuvalete telefon ile girmeyin.
 • Bağırsaklarınızın tembelleşmemesi için çok fazla hareketsiz pozisyonda durmayın.

Randevu ve İletişim

İstanbul Bakırköy Medicine Art

Tel: 0212 574 25 25
Tel2: 0553 665 64 02
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar

Nişantaşı (Şişli)

Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
Tel2: 0212 232 99 24
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

 

Hemoroid Tedavisine Hangi Bölüm Bakar?

By | Hemoroid Tedavi Yöntemleri | Yorumlar

Hemoroid tedavisine hangi bölüm bakar? Hemoroid Genel Cerrahi’nin uzmanlık alanına giren bir makat hastalığıdır. Diğer makat hastalıkları ile benzer belirtiler vererek vücuda sinyal gönderen hemoroid 4 ayrı evrede değerlendirilir. Ne yazık ki ülkemizde hemoroid tedavisi için sağlık kuruluşlarına başvuran hastaların birçoğu son evrede olmaktadır. Makat hastalığı olduğu için muayene olmaktan utanan 6ya da tedavi sırasında canının yanacağını düşünen hastalarımızın korkuları tamamen yersizdir. Çünkü özel hastane ve kliniklerin Genel Cerrahi bölümünde ameliyatsız hemoroid tedavisi oldukça kısa sürede yapılmakta ve iş gücü kaybı yaşanmadan sosyal yaşantıya dönülmektedir. Birazdan yer vereceğimiz hemoroid belirtileri gözlenen hastaların vakit kaybetmeden tedavi sürecine girmeleri yaşanacak reaksiyonları önleyeceğinden önemlidir.

Hemoroid Evreleri Nelerdir?

Hemoroid başlangıç evresi başta olmak üzere 4 ayrı evrede değerlendirilir. İlerleyen her evrede sancıların arttığı görülen hemoroid belirtileri ve tüm evreleri ile sıralanacak olursa…

 • İlk evrede meydana gelen makatta ağrı, kanama ve şişlik sonrası basur memeleri ortaya çıkar. Özellikle dışkılama esnasında bu sancılar şiddetlenir. Bunun için basurlu hastaların kabız olmaması çok önemlidir.
 • Evrede dışkılama esnasında basur memeleri dışarıya doğru sarkar sonrasında ise kendiliğinden içe girdiği görülür.
 • evrede dışkılama esnasında dışarıya çıkan basur memelerinin ancak hastanın müdahale etmesi sonucu içeriye girdiği görülür.
 • Son evrede ise hemoroid memelerinin hiçbir şekilde içeriye girmediği görülür. Ve yaşanılan sancı hastanın gündelik hayatını sürdürmesine engel olacak şiddettedir.

Tüm vakalarda üzerinde durduğumuz konu erken tanı ve tedavidir. Hemoroid hastalığında görülen belirtileri fark ettiğinizde yapmanız gereken tek şey uzman bir hekime görülmektedir. Tedaviden uzak durmak ve geleneksel metotlara başvurmak bu sancılı süreci uzatmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Kliniğimizde ameliyatsız hemoroid tedavisi olarak sunduğumuz;

 • Lazerle hemoroid tedavisi
 • Lastikle boğma tekniği

Sayesinde iş gücü kaybı yaşamada bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Bizlere ulaşmak için iletişim numaralarımızdan dilediğiniz zaman arayabilir, ücretsiz muayene için randevu oluşturabilirsiniz.

Bakırköy Randevu ve İletişim

Tel1: 0212 573 50 75
Tel2: 0533 031 22 99

 

Anal Hastalıklarda Bitkisel Çözüm

By | Hemoroid Tedavi Yöntemleri | Yorumlar

Anal hastalıklarda bitkisel çözüm önerileri hastalara her zaman cazip gelmiştir. Neden olduğu fiziksel ve psikolojik etkiler ile hastaların zor günler geçirmesine neden olan makat hastalıklarında bitkisel özüm önerileri adeta bir kurtuluş.Öyle ki tedavi sırasında canı acıyacağını düşünen ve en önemlisi muayene olmaktan utanan hastalıkların büyük bir çoğunluğu tarafımıza ulaşmadan önce bu metotlardan en az birini denemiş oluyor. Sonucu tahmin etmek zor değil. Maalesef ileri seviyeye ulaşmış anal hastalıklar ve harcanmış paralar. Dilerseniz şimdi anal hastalıkların başında yer alan hemoroid ve anal fissür (makat çatlağı) vakasına iyi geldiği söylenen bitkisel karışımlardan söz edelim.

Hemoroid

Hemoroid ile karşılaşan hastaların yapması gereken başlıca iş bir proctoloğa görünmek olmalıdır Zira önerilen bitkisel karışımlar bilimse veriler ile desteklenmemekte ve hastalığın tedavisinde etkili değildir. Yalnızca hemoroid belirtilerinin neden olduğu sancıları dindirmede etkili olan bitkisel karışımlar ile vakit kaybetmemeli ve kliniklerin Genel Cerrahi bölümüne başvurmalısınız. Aksi durumda;

 • Havuç yapraklarını kaynatarak içmek ya da basurlu bölgeye soğuk ince rendelenmiş havucu uygulamak
 • Basurlu alana saf zeytinyağını bir pamuk yardımı ile sürmek
 • Geceleri yatmadan önce hastaya kabızlığı önleyen mürdüm eriği, kayısı ve incir tüketmek
 • Ahududu, kombu ve böğürtlen çayını düzenli tüketmek
 • Sarı kantoron yağını pamuk ile hemoroide uygulamak

Geçici rahatlama yaşamanızdan başka bir işe yaramaz. Bu saydığımız metotların hemoroidin tamamen iyileşmesinde bir etkisi olmadığı gibi vakanın ileri seviyelere ulaşmasında da etkili olduğu gözardı etmemelidir.

Anal Fissür (Makat Çatlağı)

Makat yırtığı olarak da halk arasında bilinen fissür dışkılama esnasında hastaların anüsüne cam kesiği batıyormuş gibi bir acıya neden olur. Kabızlığın yanı sıra sürekli ishal olmak da makat çatlağına davetiye çıkarır. Makat çatlağı için önerilen bitkisel karışımların başında birçok hastalığa şifa olarak görülen zeytinyağı gelir. Yine aleovera bitkisinin yapraklarıda bölgeye uygulanarak rahatlatıcı etki yaratması beklenir. Aktarlarda satılan; hindistan cevizi yağı, elma sirkesi, keten tohumu ve karakafes bitkisi makat çatlağında alternatif olarak sunulan bitkisel öneriler arasındadır.

Fakat sanal hastalıkların tedavisinde tek çözüm cerrahi müdahaledir. Kliniğimizde ameliyatsız teknikler ile 10 dakika gibi kısa bir sürede kurtulacağınız makat hastalıkları tedavisi bulunmaktadır. Detaylı bilgi ve randevu için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bakırköy Randevu ve İletişim

Tel1: 0212 573 50 75
Tel2: 0533 031 22 99

Yağ Bezesi Tedavisi

By | Hemoroid Tedavi Yöntemleri | Yorumlar

Yağ bezesi tedavisi vücudun bütün alanlarında uygulanabilir. Zira yağ bezeleri insan vücudunun bütün her yerinde yayılma eğilimi gösterir. Ağırlıkları birbirinden farklılık gösteren yağ bezeleri genellikle ağrı yapmaz. Fakat bulunduğu yer özellikle yüz ise estetik deformelere neden olur. Yüzündeki küçük lipomları sivilce zannederek yağ bezesi sıkmak bir girişimde bulunan hastalarımızın sonuç almadığı görülür. Çünkü yağ bezeleri sağ ve sola hareket edebilen fakat içe doğru çökmeyen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle yağ bezesi aldırma steril bir klinik ortamında, işin ehli olan hekimler tarafından yapılmalıdır. Özellikle yüzdeki yağ bezeleri nasıl yok edilir? sorusu ile kliniğimize müracaat eden hastalarımıza yaptığımız operasyon hakkında detaylı bilgi veriyoruz. Alanında uzman Genel Cerrahlar tarafından yapılan başarılı operasyonlar ise kliniğimizin en büyük referansıdır.

Vücuttaki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?

Vücuttaki yağ bezeleri nasıl geçer? Sorusuna verilecek en net cevap yağ bezesi tedavisidir. Kliniğimizde bulunduğu yer ya da büyüklüğü fark etmeksizin bütün lipomlar başarılı operasyonlar ile alınmaktadır. Hastaların tedirginlik yaşamalarına neden olan iz kalma endişesi ise uyguladığımız operasyonlar ile ortadan kalkmaktadır. Vücuttaki yağ bezelerini ortadan kaldırmak için yaptığımız operasyonun aşamalarını anlatacak olursak;

 • Yağ bezesi aldırma işlemi küçük bir kesi açılarak yapıldığından anesteziye gerek duyulmaz. İhtiyaç halinde işlem yapılan bölgeyi uyuşturmak amacı ile lokal anestezi yapılır.
 • Yağ bezesinin olduğu yerde 1 cm’ten daha küçük olacak bir kesi açılarak yağ birikintisi dışarı çıkarılır.
 • Kütleyi içinde bulunduran alan steril edildikten sonra iz kalmayacak bir dikiş atılarak hasta günlük yaşamına devam eder.

Yağ bezesi tedavisi yukarıda belirttiğimiz modern operasyon ile yapıldığından iş gücü kaybına neden olacak hastanede yatışı gerektirmez. Siz de vücudunuzda yer alan yağ bezelerinden bir an evvel kurtulmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Siz Sorun Doktorumuz Yanıtlasın

Yağ bezesinin yanı sıra; fissür, kıl dönmesi, hemoroid, varis, hemanjiom, ben aldırma gibi operasyonlarda Türkiye’de ilk akla gelen kliniklerden olan bünyesindeki doktorlarımız bir telefon kadar yakınınızdadır. Mail adreslerinin yanı sıra “Canlı Destek Hattı”nda sizlerden gelen soruları yanıtlamak için bekleyen hekimlerimize her daim ulaşabilirsiniz.

Bakırköy Randevu ve İletişim

Tel1: 0212 573 50 75
Tel2: 0533 031 22 99

Nişantaşı Randevu ve İletişim

TEL1 : 0212 265 99 99
TEL2 : 0530 478 91 52

Basur Tekrarlaması

By | Hemoroid Tedavi Yöntemleri | Yorumlar

Basur Tekrarlaması çok nadir olarak görülmekle birlikte bu durum genelde genetik bir yatkınlığa sahip hastalarda olmaktadır. Normal hastalar için başarılı bir basur tedavisi uygulandıktan sonra eğer hastalar gerekli tedbirleri alırlarsa tekrarlama olasılığı yoktur. Fakat genetik yatkınlık çok farklı bir konudur. Hastalığın oluşma evrelerini çok yakından ilgilendirmektedir. Basur tekrarlaması durumu genetik olarak ortaya çıkan hastalarda şu şekilde gerçekleşir:

 • Hasta tedavisini olmuş ve üzerinden belli bir süre geçmiş ise rahatsızlık kendisini tıpkı ilk ortaya çıktığı zamanlardaki gibi kaşıntıyla gösterir.
 • Kaşıntı sonrasında ise yine makat bölgesinde nemlilik hissi ve sonrasında tahriş ortaya çıkar.
 • Yavaş yavaş ağrılı ve sancılı durumların baş göstermesi olası bir durumdur. Ve son olarak kanama başlar.

İşte tüm bu aşamalar yeniden basur tekrarlaması durumuyla karşı karşıya kaldığınızın göstergesidir.

Basur Neden Tekrarlar?

Basur Neden Tekrarlar? Genetik durumlarda tekrarlamanın ana sebebi toplardamarlarda oluşan kan birikmesinin göllenme yaparak damarları yeniden genişletmesidir. Bu genişleme durumu yalnızca genetik basurda ve tedavi sonrası verilen doktor önerilerini takip etmemekten kaynaklanmaktadır. Ancak tavsiyeler dikkatli bir şekilde uygulandığında  hastalığın tekrarlamadığını sizler de göreceksiniz. Özellikle kabızlık sorunu bu hastalığın birinci oluşma sebebidir. Dolayısıyla tüketilen besinlerle bunun önlenmesi gerekmektedir.

Basur Tekrarlamasını Önlemek Mümkün Mü?

Genetik oluşumlarda basur tekrarlamasını önleyebilmek ne yazık ki mümkün değildir. Çünkü bu durum toplardamarların davranışlarıyla alakalı bir durumdur. Genetik yatkınlığı olan hastalarda herhangi bir toplardamarda bu tür bir aksama daha önce yaşandıysa bundan sonra da yaşanmaya devam edebilir. Oluştuğunda tekrar tedavi edilmesi mümkündür. Ancak genetik olarak yatkın olmayan ve çeşitli sebeplerden dolayı basur olup sonrasında tedavi olan hastalarda basur tekrarlaması durumu tamamen beslenme düzenine, hareketsiz yaşam şekline bağlı olarak gelişmektedir. Tedavi sonrasında ise tüm bunlara gerekli özen gösterilmez ve doktor tavsiyelerine uyulmaz ise basur tekrarlaması kaçınılmaz olacaktır. Peki, Basur tekrarlamasını önlemek mümkün mü? İşte cevabı:

Genetik yatkınlığı olan hastalar hariç önleyebilmek mümkündür.

 • Bol sıvı tüketimi: özellikle su içilmesi çok önemli bunun dışında şeftali ve kayısı suyu gibi sindirim sistemini çalıştıran sıvılar da tüketilebilir.
 • Lifli Gıdalarla Beslenme: Bağırsak dostu olan poaslı yiyecekler mideyi ve bağırsakları zorlamadan sindirilir. Ve kabızlık önlenmiş olur.
 • Hareketli Yaşam Şekli: Sporu ve yürüyüşü hayatımızdan eksik etmeden yaşamalı ve özellikler uzmanlardan bağırsak çalıştırıcı hareketlere yönelik destek almalıyız.

Bunlar dikkatli uygulandığı takdirde basur tekrarlaması sorunu söz konusu dahi değildir.

Basur Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

Bakırköy

Tel1: 0212 573 50 75
Tel2: 0533 031 22 99

Nişantaşı

TEL1 : 0212 232 99 24
TEL2 : 0212 265 99 99

Basur Nasıl Anlaşılır?

By | Hemoroid Tedavi Yöntemleri | Yorumlar

Basur Nasıl Anlaşılır? Türkiye coğrafyasında yaşamakta olan insanlarda oldukça yaygın bir rahatsızlık olan basur hastalığı yaşam tarzımızdan, yediğimiz ve içtiğimiz besin maddelerinden, genetik yatkınlığımızdan kaynaklanmaktadır. Türkiye’de basur hastası olan, olabilme ihtimali olan ya da olup tedavi olmuş milyonlarca insan bulunmaktadır. Çoğu zaman fark edildiğinde tedirgin olunan ve doktora gitmekten çekinilen hatta yakınlarına bile dile getirilmekten utanılan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu tür korkulara hiç gerek yoktur. Çünkü basur hastalığı yukarıda da ifade ettiğimiz gibi nadir görülen bir rahatsızlık olmamakla birlikte çok sayıda insanda görülmektedir. Ve bu çok sayıda insan sizinle birlikte aynı kaderi paylaşmaktadır. Aynı türden çekinceleri onlarda yaşamaktadırlar. Fakat hem yalnız değilsiniz hem de yalnız olsanız bile sağlık problemi vücudunuzun neresinde olursa olsun utanılacak, çekinilecek bir durum değildir. Hele ki bu konuyu basur nasıl anlaşılır? Sorusu üzerinden anlatacak olursak;  makat hastalıkları sadece basurla sınırlı değildir. Anal fitül, anal fissür, anal dermatit, pilonidal sinüz vb. rahatsızlıkların büyük bir kısmını anlayabilmek çok zordur. Ve doktor muayenesi gerektirir. Bazı belirtiler bu hastalıklarda ortaktır. Basuru diğerlerinden ayıran belirtilere bakacak olursak;

Basurun Belirtileri

Basurun Belirtileri aslında net ve gözlemlenebilirdir. Çünkü basur diğer pek çok hastalığın aksine sinsi ilerlemez. En net belirtilerine bakacak olursak;

 • Kaşıntı basur hastalığında ilk ortaya çıkan belirtidir. İç basurun oluşması durumunda ortaya çıkar. Rektum ismini verdiğimiz alanda şişmeye başlayan damarların içinden mukus ismi verilen bir sıvı akıntı halinde anüse doğru akar. Ve burada rahatzılık hissi uyndırır. Kaşıntı ve sonrasında tahrişe yol açar.
 • Sık tuvalete çıkma hali oluşur. Bunun şeker vb. hastalıklarda ortaya çıkan semptomlarla karıştırmamak gerekir. Burada durum biraz daha farklıdır. Tuvalet ihtiyacı giderildikten kısa bir süre sonra şişen damarların kalın bağırsak üzerinde baskı oluşturması bağırsakların çalışmasını ve yeniden tuvalete gitme ihtiyacını doğurmaktadır.
 • Bir diğer aşama ise ağrının baş göstermesidir. Genel de hastalar diğer iki belirtiyi göz ardı ederken bir sorun olduğunu bu aşamada farketmektedirler. İşte bu aşamada çoğu hasta doktora gitmekte ve basur olduğunu öğrenmektedir. Ağrının sebebi ise anüs içindeki kasların basınç dolayısıyla acımasıdır ki bu durum dışkılama sırasında olur.
 • Kanama problemi ise basurun en net ve en korkutucu belirtisidir. İlk evrelerde dışkılama sırasında sıkışan basur memelerinden gelen bu akıntı daha sonraki evrelerde herhangi bir basınca maruz kalmadan kendiliğinden akar ve iç çamaşırlarınızı kirletir.

Kanama sorunu basurun en rahatsız edici belirtisidir. Hem fizyolojik hem de psikolojik etkileri söz konusudur. Kesin tedavi ancak doktor tedavisiyle sağlanabilir.

Basur Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

Bakırköy

Tel1: 0212 573 50 75
Tel2: 0533 031 22 99

Nişantaşı

TEL1 : 0212 232 99 24
TEL2 : 0212 265 99 99

Basur Memesi

By | Hemoroid Tedavi Yöntemleri | Yorumlar

Basur Memesi olarak tabir edilen ve anüs bölgesinde toplardamarların kan pıhtılaşması sonucu genişlemesiyle ortaya çıkan bu oluşumlar yani tıp dilindeki isimleriyle pikeler sarkmış parçalardır. Basur memesi için söyleyebileceğimiz en öenmli şey sarkmaları neticesinde dışkılama sırasında büyük bir acı ve sancıya sebep olmalarıdır. Öyle ki çoğu zaman saç baş yolduracak kadar korkunç ağrılara sebep olan basur memesi ancak tedaviyle tamamen ortadan kaldırılabilir. Peki, bu hastalığın en üyük sorunlarıından bir tanesi olan basur memesi nasıl ortaya çıkar? İşte Cevabı:

 • Anüs bölgesinden geçen damarların içinden geçen kan, çeşitli sebeplerden dolayı pıhtılaşmaya uğrar.
 • Bu sebepler arasında kişinin vücudundaki hormonal değişiklikler (hamilelik, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar), tüketilen besinlerin etkileri, yetersiz sıvı tüketimi gibi sebepler bulunamkatadır.
 • Tüm bunların metabolizmayı yavaşlatması söz konusudur. Hal böyle olunca burada bulanan toplardamarların kanı pomalayamaması, kanın burada birikerek göllenmeye başlaması damarların genişleyerek basur memesi halini almasına sebep olmaktadır.

İç Basur Ve Dış Basur Memesi Arasındaki Farklar

Oluşumları ilk etapta böyle olan basur memesi hem iç basurda hem de dış basurda farklı etkilere sahiptir. Örneğin; iç basurda kendisini sadece bazı dönemlerde ağrı ile hissettiren bu memeler asıl etkiyi dış basur olayında göstermektedir. Örneğin sarkmaların dışkılama esnasında basınç ve sıkışmadan dolayı gözlerden yaş getirecek kadar bir ağrı, acı, sancı, sızı artık ne şekilde tanımlayacağınız size kalmış, o denli bir problem ayaşatmaktadır. Buna ilave olarak da yine tuvalet sırasında bu basur memelerinin hastanın eline gelmesi onu psikolojik olarak ciddi manada etkilemektedir. Çoğu zaman bu basur memeleri elle makatın içine doğru itilebilmektedir.

Basur Yastığı İşe YararMı?

Basur Yastığı İşe YararMı? Basur memesi sarkmalar oluşturmaya başladığında hastalar artık oturamaz hale gelmektedir. Bunun en önemli nedeni ise; oturulduğunda memelerin makat arasında ezilmeye uğramalarıdır. Buna çözüm olarak medikal alanda hizmet veren üreticiler adeta bir can simidi şeklinde ortası boş olan bir basur yastığı geliştirmişlerdir. Hasta bunun üzerine oturduğunda memeler ortada kalan boş alanda kalacağından herhangi bir baskıya uğramamakta ve ağrı yapmamaktadır. Ancak bu bir şikayet önleme durumudur. Asla tedavi değildir. Üstelik çoğu kişi toplum içinde yanında basur yastığı taşımaktan çekinmektedir. Bunun için tek kurtuluş yolu basur tedavisidir.

Basur Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

Bakırköy

Tel1: 0212 573 50 75
Tel2: 0533 031 22 99

Nişantaşı

TEL1 : 0212 232 99 24
TEL2 : 0212 265 99 99

Basur Nedir?

By | Hemoroid Tedavi Yöntemleri | Yorumlar

Basur Nedir? Bu rahatsızlıktan muzdarip durumda olan çok sayıda kişinin sorduğu bir soru olan Basur Nedir? Sorusu üzerinden sizlere bu hastalık hakkında derinlemesine bilgi vermeyi amaçlamaktayız. Basur hastalığı ülkemiz toplumunda oldukça yaygın bir hastalıktır. Bu ülkemiz toplumunun beslenme alışkanlığı, yaşam tarzı, genetik yapısı vs. pek çok durumdan kaynaklanmaktadır. Çoğu kişi bu hastalığın farkındadır. Ancak makat bölgesinde oluşması hastalarda bir utanma hissi yarattığı için doktora gidip tedavi olmaktan çekinirler. Kulaktan doğma bilgiler, internetten edindikleri yalan yanlış uygulamalar, televizyona çıkarak şov yapan doktorların çeşitli bitkisel kürleriyle bu hastalıktan kurtulmasyı amaçlamaktadırlar. Ancak çok net bir dille ifade etmek mümkündür ki bu yöntemlerin hiç biri basur hastalığının iyileşmesi hususunda size en ufak bir fayda getirmez. Aksine bazı durumlarda hastalığın sebep olduğu kaşıntı, akıntı ve kanama gibi şikayetlerde artış yaşanmasına sebep olabilirler. Tüm bu uygulamalar alternatif tıbbın ilgi alanına girmekle beraber profesyonel tedavi sonrasında doktor tarafından önerilen ve tamamen iyileştirme sürecini hızlandıran, enfeksiyon ihtimalini ortadan kaldıran uygulamalardır.

Basur Hastalığı Hakkında Bilinmeyenler

Basur Hastalığı Hakkında Bilinmeyenler başlıklı bu yazımızda hastalığın net tanımı ve halk nezdinde yanlış bilinenleri konu alacağız. Bunlardan ilki Basur Nedir? Sorusuyla başlayalım:

 • Basur, makat bölgesinde bulunan toplardamarların çeşitli sebeplerden dolayı zorlanması ve bu damarların içindeki kanın pıhtılaşarak damarı genişletmesi sonucu oluşan bir makat hastalığıdır.
 • Bu damar genişlemesi sonrasında damarlarda çeşitli sarkmalar ve basur memesi ismini verdiğimiz küçük keseler oluşmaktadır.
 • Özellikle dışkılama sırasında buralarda oluşan baskı hastalara çok fazla acı vermekte ve tuvaletten sonra gün içinde de devam etmekte olan ağrılı ve sancılı durumlara sebep olmaktadır.
 • Basur Belirtileri ilk etapta kaşıntı ve makatta nemlenme şeklinde görülen rahatsız edici bir oluşumla kendini göstermektedir.
 • Rahatsızlık zaman içinde ilerlemeye başladıkça önce dışkılama sonrasında tuvalet kağıdına gelen kan ve daha sonra kendiliğinde iç çamaşırına damlayan kan şeklinde bir kanama oluşturmaktadır.
 • Son olarak da hem dışkılama sırasında hem de sonrasında ağrılı sancılı durumlar oluşmaktadır.
 • Basur Tedavisi ise günümüzde lazer ve lastikle boğma ismini veridğimiz klasik ameliyattan çok çok farklı 2 yöntemle gerçekleşir.

Kliniğimize gelerek ya da sitemizi ziyaret ederek hastalık hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri edinmeniz mümkündür.

Basur Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

Bakırköy

Tel1: 0212 573 50 75
Tel2: 0533 031 22 99

Nişantaşı

TEL1 : 0212 232 99 24
TEL2 : 0212 265 99 99

Basur Neden Olur?

By | Hemoroid Tedavi Yöntemleri | Yorumlar

Basur Neden Olur? Türkiye toplum olarak bu rahatsızlığa yatkındır. Coğrafyamız gereği yaşam şeklimiz, yiyip içteklerimiz vb. çok sayıda faktör basur oluşumunu etkilemektedir. Tüm Dünya için konuşacak olursak en basitinden yer çekiminin olması bile basur için bir nedendir. Ya da bir diğer ilginç bilgi insanoğlunun dört ayak değil de iki ayak üzerinde olması makat üzerine olan basıncı artırmaktadır. Fakat tüm bunların hepsi birer neden olmakla beraber tek başına basurun oluşması için yeterli değildir. Sadece yatkınlığımızı ifade eden en net olgulardır. Basur neden olur? Sorusunu baştan alıp tekrar cevaplayacak olursak genetik bir durum olduğunu da söyleyebiliriz. Sonradan oluşmasına sebep olan başka koşullar da sayabiliriz. Bu konuyu başka bir başlık altında toparlayamak daha doğru olacaktır.

Basuru Tetikleyen Faktörler

Basuru Tetikleyen Faktörler oldukça fazladır. Dolayısıyla hayatımızda bunların tamamını sürekli olarak gerçekleştirebilmek çok önemli bir titizlik gerektirir. Basuru tetikleyen faktörler arasında önce genel nedenlere bir bakalım:

 • Kronik olarak seyreden kabızlık ve ishal benzeri durumların bulunması,
 • Kötü beslenmenin sebep olduğu bir takım problemler,
 • Tuvalet ihtiyacının belirli bir süre ertelenerek giderilmemesi,
 • Tuvalete gidildiğinde uzunca bir süre oturmak,
 • İlerleyen yaş ve hamilelik gibi durumlar,

Bu saydmış olduklarımız Basuru tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır. Şimdi ise konuyu biraz daha detaylandıralım:

 • Hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemek: İş hayatında veya özel hayatımızda fazla hareket etmemek ve sürekli olarak oturarak çalışmak metabozlizmayı yavaşlattığı için kabızlığa sebep olarak basur oluşumunu tetiklemektedir.
 • Beslenme Düzeni: Sürekli olarak hazır gıda ve hamur işiyle beslenildiğinde kabızlık riski artmaktadır. Bunun yerine lifli gıdalar, posalı besinler vb. tüketilerek dışkının yumuşatılması kabızlığı önler.
 • Sıvı Tüketimi: Bu konu apayrı bir mevzudur. Çünkü sıvı tüketimi sadece basur için değil aslında çok sayıda rahatsızlık için birincil önem taşımaktadır. Sıvı tüketimi konusunda en önemli şey sudur. Günde en az 2-3 litre arası sadece su içilmelidir. Bunun yanı sıra şeftali, kayısı vb. meyvelerin suları da bağırsakları çalıştıran hem de dışkıyı yumuşatan bir özelliğe sahiptir.

Tüm bunlara dikkat edildiğinde siz bir basur adayı olmaktan çok uzakta bir yaşam sürersiniz. Fakat genetik bir durum var ise ortada bunun için ne yazık ki yapılacak tek şey oluştuktan sonra tedavidir.

Basur Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

Bakırköy

Tel1: 0212 573 50 75
Tel2: 0533 031 22 99

Nişantaşı

TEL1 : 0212 232 99 24
TEL2 : 0212 265 99 99