Hemoroid rektum ve anal sfinkter kası (anüsün açık ya da kapalı durmasını sağlayarak sindirim artıklarının uzaklaştırılmasında görev yapar) arasında uzanan damar pedlerinin genişlemesi anlamına gelir. Bu vasküler (damar) ped aynı zamanda hemoroidal pleksus olarak adlandırılır. Hemoroidal pleksusun kan damarlarının genişlemesine genellikle çevre doku iltihabı eşlik eder. Şişlik nedeniyle hemoroidler yavaş yavaş anüsün dışına itilir.

Hemoroidlere genel olarak fiziksel hareketsizlik, diyet ve obezite sonucu oluşan kronik kabızlık neden olur. Aynı zamanda, damar duvarlarının zayıf bir tarafı da vardır. Kadınlarda hemoroidler bir veya daha fazla gebelikten sonra ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık için doktora başvurmak gerekir, ancak hemoroid hangi bölüm bakar ve hemoroid için hangi doktor muayene eder? Gibi sorular oluşur.

Genel cerrahlar ve proktologların muayene ettiği bir hastalık olan hemoroide proktoloji bölümü bakar. Proktoloji veya genel cerrah uzmanlığı olan doktorlar tarafından muayene olunduktan sonra, uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir. Hemoroidin evresine göre belirlenen tedavi yöntemi de genel cerrah veya proktologlar tarafından uygulanmalıdır. 

Hemoroid Teşhis

Anal bölge muayene sonucuyla hemoroidleri tespit edebilir ve birinci evre de olan hemoroidler de rektoskopi ile gözlemlenir. Hastalığın evresine bağlı olarak tedavi yöntemi belirlendikten sonra ertelemeden uygulanması hastanın sağlığı ve rahatlığı için önemlidir. 

Hemoroidler, insanların konuşmak konusunda isteksiz oldukları bir durumdur. Bağırsak ve anal bölge etrafındaki şikayetler hala utanç verici olarak kabul edilir ve toplumumuzda hala tabu bir konudur. 30 yaşından büyük yetişkinlerin yaklaşık % 50’sinin bu durumdan etkilendiği tahmin edilmektedir. Erkeklerin kadınlardan daha fazla bu hastalığı olma olasılığı daha yüksektir. Genel olarak erkeklerde hemoroidler, 30’lu yaşların yaklaşık % 70’inde tespit edilir.

Hemoroid Tedavisi

Ameliyat olmadan uygulanan tedavi yöntemleri hemoroid hastaları için oldukça rahatlatıcı olmaktadır. Uygulanan bu yöntemler ile hastalar olumlu sonuç alıp iyileşme yaşadıklarından dolayı hemoroid için ameliyat olmaya gerek görülmemektedir. Ancak uzman doktor, cerrahi bir müdahaleyi nadiren öngörebilir.  Ameliyatsız tedavi yöntemleri arasında lazer, lastik bant ligasyonu ve skleroterapi yer alır. Üçüncü ve dördüncü evrede oluşan hemoroidler için de lastik bant ligasyonu ile lazer tedavileri birlikte kullanılır.

Birinci ve ikinci dereceden hemoroidlerin uzaklaştırılması genel olarak, skleroterapi ve lazer ile yapılır. Hemoroid ped, tedavi edilen dokunun ölümü nedeniyle küçülür ve rektuma geri dönebilir. Akut iltihaplı hemoroid, hipertansiyon veya tromboz eğilimi olan hastalar gibi hamile kadınların durumunda, doktor genellikle farklı bir tedavi şekli seçecektir.

Alternatif olarak, lastik bant ligasyonu tek olarak uygulandığında bile oldukça etkili bir tedavidir ve daha fazla kullanılmaktadır. Tedaviyi uygulayan uzman doktor, hemoroidleri lastik bantlarla bağlar. Sıkışık doku daha sonra birkaç gün sonra vücut tarafından püskürtülür. Bu prosedür sadece ikincide değil, bazı durumlarda hemoroidin üçüncü evresinde bile faydalıdır. Lazer, skleroterapi ve lastik bant ligasyonu ameliyatsız, ağrısız ve etkili olan tedavi yöntemleridir. Uygulanan tedavi sonrasında günlük aktiviteye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Tags
No Tag

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Numaralarımız
Basur Tedavi Merkezi İletişim
Kliniklerimiz
Bakırköy Hemoroid Merkezi
Bakırköy Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
0212 573 50 75 - 0533 031 22 99
Nişantaşı Hemoroid Merkezi
Nişantaşı Harbiye Mah. Teşvikiye Cad. No:19 Sadun Apt. Kat:5/12 ŞİŞLİ – İstanbul
0212 232 99 24 - 0212 265 99 99