Basur Tedavi Merkezi
Basur Tedavi Merkezi
Hemoroid ( Basur ) Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri
Basur Tedavi Merkezi
Ücretsiz Muayene Fırsatı
En uygun tedavi yöntemini belirlemek adına; hemanjiom, hemoroid, yağ bezesi, ben, varis, varis ülseri, kıl dönmesi, siğil, nasır, anal fissür ve anal fistül sorunlarınızda ücretsiz muayene ederek en uygun tedavi yöntemini sizler için beliliyoruz.
Hemoroid ( Basur ) Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri
Hemoroid ( Basur ) Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri
2020-02-07 19:17:10    Kategori : Hemoroid    Yazar : Op. Dr. Serap Akat

Hemoroid ( Basur ) Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

 

Klasik ameliyatlarda hastalar anestezi ile uyutulur ve ameliyat sonrasında da hastanede en az 1 gece geçirmek zorunda kalabilirler. Fakat Lazer ve Band Ligasyon yöntemlerinde anestezi, kesme, biçme, dikiş vb. doğrudan ameliyatı çağrıştıran kavramlar bulunmaz.

 

Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisi

 

 Hemoroid, birçok nedenden kaynaklı olarak oluşabilecek yaygın bir hastalıktır. Hemoroid sorunu yaşayan kişiler hastalığı ilk aşamada fark etmezlerse, ilerleyen dönemlerde hastalık ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Hemoroid seviyesine göre, ameliyat gerektiren bir durumdur

 

   Hemoroid (basur); 4 aşamadan oluşan bir hastalıktır.

 • İlk aşamada kişinin sadece dışkısında kanlar gözlemlenir.
 • İkinci aşamada gözlemlenen kan, anüs çevresinde sıvılar ile birlikte kendini göstermeye başlar.
 • Üçüncü aşamada; kişinin kan ve anüs çevresi sıvılarının yanı sıra, makat çevresindeki kaşıntılarda kişiyi rahatsız etmeye başlar.
 • Dördüncü aşamada artık hemoroid ağrılar ve zaman zaman dışkı kaçırmalar şeklinde kendini göstermektedir. Bu seviyede hemoroid sorunu yaşayan kişilerde, genel olarak dış hemoroid gözlemlenmektedir.  Dışkılama sırasında zorlanma ve kanamalar mevcuttur.

  Hastalığının dördüncü aşamasının ilerlemesi sonucunda ise oluşan şişlik artık anüs içerisine ittirilse dahi tekrardan anüsün içerisinde giremez bir hal almaktadır. Bu aşamada kişi ağrıları ve kaşıntıları çok yoğun bir şekilde hissetmekte belirtileri,  kötü kokulu akıntılar izlemeye başlamıştır. Özellikle son dönemde kişinin istemsiz bir şekilde dışkı kaçırmaları ve fark etmiyor dahi olsa iç çamaşırında kirlenmeler ile gözlemlenebilmektedir.

 

 

 

 

Ücretsiz Muayene
Fırsatını Kaçırmayın

 

Yeni yöntemle hemoroide (basur) kesin çözüm!

 

  Gelişen teknoloji, hastaların kolay bir şekilde hemoroid sorunundan kurtulmasına yardımcı olmaktadır. Kesikler açılarak, narkoz verilerek yapılan eski tip hemoroid ameliyatları, kişilerin uzun süre hayattan geri kalmalarına neden olmaktadır. Eski dönemde yapılan ameliyatlarda kişinin bu işlemlerden sonra uzun süre sert yeme kurallarına tabi tutulduğu gözlemlenmiştir. Eski dönem ameliyat uygulamalarında bu bölgenin iyileştirilmesi için birçok koruma yöntemi almak gerekirdi.

 

  Kişinin hastalığının geçmesi için uzun süre istirahat etmek zorunda olması; tedavi sonrasında büyük problemlere neden açmaktadır. Yapılan işlemler sonrasında,  yoğun bir ağrı hissedildiği ve kişinin tekrardan hayatına adapte olmakta zorlandığı gözlemlenmiştir.

  Bunun yanı sıra operasyonun başarısız olması halinde operasyon sonrasında büyük enfeksiyon riskleri ve enfeksiyonlara bağlı olarak, bağırsak kanserlerinin yaşandığı gözlemlenmiştir. Bağırsak (barsak) yolunda yaşanan bir enfeksiyonun bütün vücutta hızlı bir şekilde yayıldığı ve bu nedenle kişinin ölümüne neden olduğu bilinmektedir. Eskiden hemoroid ameliyatları uzun ameliyatlar halinde ele alınırken artık bu  ameliyat yerine 10 dakikalık operasyonları bırakmış durumdadır.

   Hemoroid olan bölgede damarlar genişlemiş ve bu nedenle anüs dışına sarkmalara neden olmuştur. Kişinin tuvalete çıkmasını zorlaştıran bu durumun teşhis edilmesi ile birlikte; kişinin mutlaka damarlarının tekrardan eski haline getirilmesi gerekmektedir. Bunun içinde doktorlardan yardım alması şarttır. Hastalığın ilk aşamasında ilaç ile tedavi edilmesi mümkün olabilirken; ileri seviyede bir hemoroid mutlaka müdahale edilmesi gereken bir özelliğe sahiptir.

Günümüzde en fazla kullanılan 3 tip hemoroid tedavisi vardır. Bunlar;

 • Lastikle boğma yöntemi: Eğer hemoroidden kurtulmak istiyorsanız; hemoroid bölgesine gelen kanın da engellenmesi gerekmektedir. Özellikle 3'ncü derece de hemoroid hastalarına bu işlem rahatlıkla uygulanabilmektedir. Kişinin makat bölgesinde oluşan şişlikler bir araya toplanır ve bir cihaz yardımıyla çevresine lastik geçirilerek bu bölgeye kan gitmesi engellenir. İşlem ardından hemoroid çürüyerek düşer.
 • THD hal yöntemi: Damarlara direkt olarak müdahale edilen bir yöntemdir. Hemoroid bölgesinde üç büyük kan damarı bulunur. Damarlar cihaz yardımıyla tespit edildikten sonra sarkan damarlar bağlanmaktadır. Damarlara kan dolaşımının kesilmesi ile birlikte bir ay gibi bir süre içerisinde hemoroid yok olacaktır.
 • Lazer yöntemi: Hemoroid tedavisi bu aşamada en fazla yapılan ve en çok talep edilen yöntemlerden birisidir. Oldukça etkili bir yöntemdir. Operasyonun sonrasında hastalar; hayatlarına hızlı bir şekilde döndüğü için lazer ile hemoroid tedavisi yöntemini seçmektedirler. Bu yöntemde ışın uygulamaları yapılmakta ve 80 ile 160 arasında ısınan bir lazer uygulanılmaktadır. Kişiler hemoroid şikayeti ile doktora gittiklerinde eğer vücutları operasyon için müsaitse lazer operasyonu hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Kişilerin hemoroid torbalarının olduğu alana lazer çubuğu sayesinde dokunulur ve ardından torba hızlı bir şekilde katılaşarak ortadan yok olur.

 

 

   Bazı durumlarda sadece bir yöntemden yararlanırken, bazı hastalar üzerinde üç yöntem bir arada kullanılabilmektedir.

  Sadece muayeneye gittiğiniz anda dahi ameliyatsız yöntemlerden yararlanarak hızlı bir şekilde tedavi görmeniz mümkündür. Operasyonlardan sonra yaşamınıza yarım saat içerisinde dönmeniz mümkündür. Eski dönemde yapılan kesik atılarak uygulanan ameliyatlar; uzun ve meşakkatli bir iyileşme süreci yaşatırdı. Yeni uygulamalarda durum böyle olmadığı için normal hayata hızlı bir şekilde adapte olabilirsiniz.

  Yoğun ağrılar çekmez ve problemler yaşamazsınız. Uygulamadan sonra herhangi bir enfeksiyon riski kesinlikle bulunmamaktadır. Uygulamadan sonra yaşanan süreç içerisinde damarlarınızın patlama riski olmadığı için ya da dikişlerin atma riski olmadığı için tekrardan problemin yaşanması mümkün değildir. Çok daha steril bir şekilde yapılan ameliyat sonucunda; hemoroid ile ilgili bütün problemleriniz geride kalabilir.

 

Lazer ile Hemoroid Tedavisi ( İnfrared Koagülasyon )

 

Hemoroid tedavisinde en yaygın yöntemlerden biri olan lazer ile hemoroid tedavisi ya da bir diğer ismiyle infrared koagülasyon yöntemi uygulandığı bölgede fazla yüksek ısı verilmediği için dokuda çürümeye yol açmaz. Ameliyathane ortamından daha ziyade muayenehanelerde lokal aneztesi uygulanarak yapılan bir işlem olduğu için günlük yaşantınıza tedavizin ardından hemen dönebilirsiniz.

 

Lastikle Boğma Tedavisi ( Rubber Band Ligasyon )

 

Ameliyatsız hemoroid tedavisi yöntemlerinden bir tanesi de lastikle boğma yöntemi yani Rubber Band Ligasyon yöntemidir. Muayeneden sonra hemen uygulanabilinen bir yöntem olduğu için hastane ortamına ya da narkoza ihtiyaç duyulmaz. Lastikle boğma yöntemi uygulandığı an kanamayı durdurur. Aynı zamanda kaslara bir etkisi olmadığı için hastanın gaz ve dışkı kaçırma ihtimali yoktur. Lastikle boğma yöntemi ( RBL ) uygulandıktan sonra hemoroidin tekrarlama ihtimali çok düşüktür.

 

Hemoroidi Latikle Boğma + Lazer Tedavisi Kombinasyonu

 

İleri seviyede hemoroid sorunu yaşayan hastalar için kullanılan en yaygın tedavi yöntemidir. Tedavide lastikle boğma yöntemi ile lazer yöntemi birlikte kullanılır. Bunun sebebi ise; büyük olan hemoroid memesi lastikle boğulurken daha küçük olan hemoroid memesi lazerle tedavi edilir. Bir seansta birden fazla memeyi boğmak hastayı rahatsız edebileceği için bu şekilde yaklaşım daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Bu tedavi kombinasyonu uygulandığı hastada daha etkili sonuçlar alınmıştır.

 

Ücretsiz Muayene
Fırsatını Kaçırmayın

 

Hemoroid Nedir ?

 

Hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında basur olarak bilinir. İç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır. Zamanla altta yatan sebeplerle birlikte anal kanalda yerleşen genişlemiş toplar damar yumakları makatın dışına doğru çıkarlar.

 

Hemoroidin Evreleri

 

 • 1. Evre Hemoroid: Kanama en önemli şikayettir. Hemoroidler rektoskopi sırasında saptanır.
 • 2. Evre Hemoroid: Kanama ve kaşıntı şikayetleri görülür. Ikınma ile anal muayene esnasında saptanır.
 • 3. Evre Hemoroid: Kanama, kaşıntı ve makatta ıslaklık hissi şikayetleri ile başvurulur. Anal muayenede prolabe yani makatın dışında hemoroid pakeleri görülür. Muayene ile içeriye gönderilebilir.
 • 4. Evre Hemoroid: Kanama, kaşıntı, akıntı ve ağrı şikayetleri görülür. Muayene ile içeri redükte edilemeyen şişlikler saptanır.

 

Hemoroidin Belirtileri Nelerdir ?

 

 •  Rektal kanama ( makattan taze kırmızı renkli kanama ),
 •  Ağrı,
 •  Makatta ele gelen şişlik,
 •  Akıntı, makatta ıslaklık hissi,
 •  Kaşıntı

 

Hemoroidin Nedenleri Nelerdir ?

 

 • Bağırsak alışkanlığında değişiklikler ( kabızlık, ishal ),
 • Gebelik ve doğum,
 • Bazı spor etkinlikleri ( ata binmek, bisiklet sürmek ),
 • Çeşitli meslek grupları ( şoförler, pilotlar ),
 • Alkol alışkanlığı,
 • Pelvik bölgede yerleşen tümörler, karında ascites oluşumu,
 • Kalın bağırsak kanseri
Ücretsiz Muayene
Fırsatını Kaçırmayın
Bize Ulaşın