Hemoroid pek çok kişinin yaşadığı rahatsızlıklardan biridir. Halk arasında basur olarak bilinen bu rahatsızlık kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürmekte olan sorunlardan biridir.  Hemoroid anüs bölgesinin çıkış bölümünde bulunan damar yumaklarına verilen addır. Hemoroid iki başlık altında tanımlanmaktadır. İç hemoroid ve dış hemoroid. Ev ortamında Basur tedavisnin yapılması mümkün değildir. Ancak doktora gidip muayene olduysanız ve doktorun verdiği ilaçları zaman dilimlerinde kullanmanız gerekiyorsa bu şekilde uygulamaları yapmanız doğru ve etkili olacaktır. Bunun dışında kulaktan dolma bilgiler ile yapılan tedavi girişimleri sağlığınızı tehlikeye atacak sonuçlar doğurabilmektedir.

Basurun Dereceleri Nelerdir?

Evde Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?Pek çok insan basur sorunundan yakınmaktadır ancak geçer düşüncesi ile hekime muayene olmamaktadır. Bu durum aslında doğru olmayan düşünce şekillerinden biridir. Basur anüs bölgesindeki toplar damarların genişleyip gevşemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. İç Basur ve dış hemoroid olarak iki bölümde incelenmektedir. Genişleme neticesinde oluşan damarlar anüs bölgesinin çıkışına doğru bası yaparak dışarı çıkmaktadırlar. Bu durum ise son derece rahatsızlık yaratan bir süreç halini almaktadır.

Dış hemoroid : Anüsün dış tarafında kalan estetik olarak görünüm bozukluğundan öte bir şikayet oluşturmayan basur şeklidir.

İç hemorid : Anüsün iç bölgesinde oluşmaktadır. İç Basur kendi açısında 4 derece de değerlendirilmektedir.

  1. derece Basur rahatsızlığın ilk başlangıcıdır. Hastayı fazla rahatsız etmemektedir. Sadece en net belirtisi ise dışkılama sırasında görülen kanamadır.
  2. derece hemoroid ise ara sıra kanamaların olduğu ve anüs içerisinde minik şişliklerin meydana geldiği belirtilerdir. Bu dışkılamadan sonra kaybolan bir şişlik olarak tanımlanmaktadır. Tedavisi lazer ile kısa sürede yapılabilmektedir.
  3. dere Basur sürecinde kanama ve acı daha fazla hissedilmektedir. Meme gibi damar çıkıntıları daha fazla görülmektedir. Bu evrede hastalık dikkate alınması gereken bir seyir izlemektedir.
  4. derece Basur ise en ileri evredir. Bu evrede çok dikkatli olmak gerekmektedir. Dışarı çıkan damarlar içeriye giremediği takdirde anüs arasında sıkışarak basur boğulması durumunun yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle Basur rahatsızlığı ilerlemeden ilk fark edildiği anda uzman bir hekimden yardım alınmalıdır. Erken teşhis ve tedavi her zaman artı değer kazandıran bir durum oluşturacaktır. Basur tedavisi pek çok hastalığa nazaran daha kolay tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Özellikle yeni tıbbi olanaklar ile kısa sürede tedavi yapılmakta ve hasta günlük hayatına devam edebilmektedir.

 

Tags
No Tag

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Numaralarımız
Basur Tedavi Merkezi İletişim
Kliniklerimiz
Bakırköy Hemoroid Merkezi
Bakırköy Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
0212 573 50 75 - 0533 031 22 99
Nişantaşı Hemoroid Merkezi
Nişantaşı Harbiye Mah. Teşvikiye Cad. No:19 Sadun Apt. Kat:5/12 ŞİŞLİ – İstanbul
0212 232 99 24 - 0212 265 99 99