Dış Basur için tanım yapacak olursak, makat ve kalın bağırsağın Rektum ismi verilen en son kısmında yer alan damarların şişmeye başlayarak genişlemeye uğraması ve makat bölgesinden dışarıya sarkması olayıdır. Aynı durum makat dışına çıkmamış damarlarda oluyorsa buna da iç basur adı verilir. Dış basur oluştuğunda ağrı ve sancının yanı sıra bir miktar kanama da olabilmektedir. Ayrıca dışarıya doğru sarkma yapan bu damarlar yani basur memeleri elle de hissedilebilir. Dış basur sarktığında çoğu zaman oturamaz hale bile gelinebilir. Bazı hastalar için bu basur memelerinin büyüklükleri nohut kadarken bazılarında ise yumurta büyüklüğünde olabilmektedir. Hem fizyolojik hem de psikolojik olarak hastalarda olumsuz etkilere sebebiyet verebilir. Ağrı, sancı, kanama vb. fiziksel durumların yanı sıra bu basur memelerinin hastaların ellerine gelmesi ya da oturamayacak durumda olan hastalarda da yarattığı psikolojik birtakım travmalar söz konusudur.

Dış Basur Neden Olur?

Dış Basur Neden Olur? Sorusu pek çok hastanın merek ettiği bir soru olarak karşımıza çıkar. Bu konuya detaylıca değinecek olursak;

  • En önemli sebeplerden bir tanesi insanoğlunun diğer canlılardan farklı olarak ayakta durması vücut ağırlığındaki basıncı makat bölgesine vermektedir. Kan bu dip noktada birikmektedir. Tek neden olarak gösteremeyeceğimiz gibi kolaylaştıran bir faktör olarak görebilmek mümkündür.
  • Kişilerin beslenme alışkanlıkları çok önemlidir. Özellikle hazır beslenen, lifli gıdalar yerine hamur gıdaları tercih eden, posalı yiyecekler yerine fast food tercih eden bunun yanı sıra aşırı acı ve baharatlı tüketilen gıdaları tüketen kişilerde basur oluşumuz hızlanır.
  • Sıvı tüketimi en önemli faktör olarak çıkmaktadır. Günlük 3 litrenin altında su tüketiyorsanız hastalığın oluşma ihtimali çok daha yüksektir. Su dışında dışkılamayı kolaylaştıran meyve sularından da içmiyorsanız işiniz zor demektir.
  • Kabızlık: yukarıda bahsetmiş olduğumuz pek çok faktörün olmayışı zaten kabızlığı beraberinde getirmektedir. Dışkının sert olması ıkınmayı artırır. Ve ıkınma beraberinde makat bölgesi yani anüs zorlanmaktadır.

Beslenme alışkanlıkları mevzusunu biraz daha irdelemek gerekirse Türkiye toplumu basura yatkın bir toplumdur. Bunun sebebi ise beslenme tarzımız, alışkanlıklarımız, yaşam şekilleriiz vb. ‘dir. Hal böyle olunca da basur hastalığı ülkemizde yaygın görülür.  Dış basur ya da iç basur fark etmeksizin günümüzde her ikisinin de tedavisi mümkündür.

Basur Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

Bakırköy

Tel1: 0212 573 50 75
Tel2: 0533 031 22 99

Nişantaşı

TEL1 : 0212 232 99 24
TEL2 : 0212 265 99 99

Tags
No Tag

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Numaralarımız
Basur Tedavi Merkezi İletişim
Kliniklerimiz
Bakırköy Hemoroid Merkezi
Bakırköy Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
0212 573 50 75 - 0533 031 22 99
Nişantaşı Hemoroid Merkezi
Nişantaşı Harbiye Mah. Teşvikiye Cad. No:19 Sadun Apt. Kat:5/12 ŞİŞLİ – İstanbul
0212 232 99 24 - 0212 265 99 99