Tıpta Hemoroid ismi ile bilinen basur hastalığı anüste ve rektumda damarların şişmesi ve genişlemesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. İç ve dış basur vardır, dış basurda anüsten dışarı taşan memeler ortaya çıkar. Makatta kanama, kaşıntı, ağrı ve tahriş belirtileri ile ortaya çıkan hastalık, kabızlık, kronik ishal, hamilelik, aşırı kilo, anal seks, uzun süre oturmak ya da ayakta kalmak gibi sebeplerle oluşmaktadır. Basur için öncelikle bir doktora başvurarak tıbbi tedavi yaptırmak gerekir. Fakat yeni başlayan basur hastalığı için neler yapılabilir açıklayalım. Bol su içmek, lifli gıdalar ile beslenmek, düzenli yürüyüş, bol bol nefes almak, hasta bölgeye buz koymak, dayanılabilecek kadar sıcak su ile oturma banyosu yapmak, yumuşak minderde oturmak, pamuğa dökeceğiniz elma sirkesi ile kompleks yapmak, aynı şekilde Hindistan cevizi yağını pamuğa döküp 15-20 dakika bölgede bekletmek, kefir ve yoğurt gibi probiyotikler yemek ve egzersiz yapmak basura iyi gelir.

Basur Bitkisel Tedavi

Basur tedavisi için öncelikle tıbbi tedavi olmanız gerektiğini ve bitkileri bilinçli bir şekilde kullanmanız gerektiğini hatırlatalım. Basur için bitkisel tedavi olarak bitki uzmanlarının tavsiyelerini açıklayalım. İbrahim Saraçoğlu basur hastalığı için 5-6 gram çobançantası bitkisi bir bardak suda 5 dakika kaynatılıp ılıyınca günde bir kez içilirse şifa olur diyor. Ahmet Maranki bir tutam maydanoz bir bardak kaynar suda 5- 10 dakika kaynatılıp 20 dakika demlendikten sonra basurlu bölgeye sürülürse iyi gelir diyor.

 

Basur Tedavi Yöntemleri

Basur tedavisinde günümüz teknolojisi ile çok etkili ve kolay yöntemler uygulanmaya başlanmıştır. Lazer yöntemi ile Basur Tedavi lazer cihazı ile basurlu bölgeye lazer ışınları verilerek basurun tedavisi yapılır. Enjeksiyon yöntemi ile basur olan bölgeye ilaç enjekte edilerek iyileşme sağlanır. Lastik bant ile bağlama yöntemi ile dışa taşan basur memeleri bağlanarak tedavi yapılır. Isı ile koagülasyon yönteminde basur olan bölgeye ısı ile basur tedavisi yapılır. Hemoroidektomi yönteminde sorunlu bölge uygun yöntemler ile çıkartılır. Stapler longo yönteminde, stapler adı verilen aletler ile hastalıklı bölgenin alınması şeklinde tedavi uygulanır.

Neden Olanlar?
Bazı insanlar, ebeveynleri gibi başka aile üyeleri de varsa, hemoroid alması daha muhtemel olabilir.

Alt rektumunuzdaki basınç artışı kan akışını etkileyebilir ve damarları şişebilir. Bu, obez olduğunuzda veya hamile olduğunuzda ekstra kilodan kaynaklanabilir. Ya da gelebilir:

Bağırsak hareketleri sırasında itmek
Ağır bir şey kaldırmak gibi fiziksel olarak zor bir şey yaptığınızda süzme
Uzun süreler boyunca ayakta duran veya oturan insanlar da daha fazla risk altındadır.

Temizlemeyen kabızlık veya ishal olduğunda bunları alabilirsiniz. Öksürme, hapşırma ve kusma onları daha da kötüleştirebilir.

Herkesin Hemoroidi Var

Herkesin hemoroidleri olduğu (bir sıra insanların arkasını gösteren) kavramı.
Çoğu insan hemoroidlerin anormal olduğunu düşünmesine rağmen, herkesin kendileri vardır. Hemoroidler bağırsak hareketlerini kontrol etmeye yardımcı olur.
Hemoroidler problemlere neden olurlar ve sadece damarların hemoroid kümeleri büyüdüğünde anormal veya bir hastalık olarak kabul edilebilirler.
Hemoroidler herkeste görülür ve insanların yaklaşık% 75’i bir noktada genişlemiş hemoroidleri yaşayacaktır.  Ancak sadece yaklaşık% 4’ü hemoroid sorunları nedeniyle doktora gidecektir. Sorunlara neden olan hemoroidler kadınlarda ve erkeklerde eşit olarak bulunur ve prevalansları 45-65 yaşları arasında belirgindir.

Hemoroit belirtileri ne kadar sürer?
Hemoroidleriniz küçükse, belirtileriniz birkaç gün içinde tedavi görmeden temizlenebilir. Ayrıca basit diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerekebilir.

Bazı iç hemoroidler anüsten dışarı çıkacak kadar genişler. Bunlar prolapsifiye hemoroidler olarak adlandırılır. Prolapsları olan hemoroidlerin iyileşmesi daha uzun sürebilir ve bir doktordan tedavi gerektirebilir.

Bazı kadınlar hamilelik sırasında hemoroid geliştirir. Bunun nedeni, özellikle üçüncü trimesterde karnınızdaki artan basıncın rektum ve anüsünüzdeki damarları daha büyük hale getirebilmesidir. Hamilelik hormonları da damarlarınızın şişmesi olasılığını artırabilir. Hamilelik sırasında hemoroid gelişirse, belirtileriniz doğum yapana kadar devam edebilir.

Rahatlama için neler yapabilirsiniz?

Hemoroit varsa, yaşam tarzı değişiklikleri onların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Bağırsak hareketleri sırasında hemoroidlerin bir nedeni zorlanıyor. Diyetinize, sebzeler, meyveler ve kepekli tahıllar gibi daha yüksek lifli yiyecekler eklemek dışkınızı yumuşatmanıza ve daha kolay geçmesine yardımcı olabilir. Kabızlığı hafifletmek ve bağırsak hareketleri sırasında zorlamayı azaltmak için bolca su içmelisiniz.
Semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı ek şeyler:

Tuvalete oturduğunuz zamanı en aza indirin.
Bağırsaklarınızı hareket ettirme isteğini hissettiğinizde, mümkün olan en kısa sürede gidin.
Rektumunuzun konumunu değiştirmek için ayaklarınızı bağırsak hareketleri sırasında küçük bir tabureye koyun.
Hamileyseniz, yanınızda uyuyun. Bu, anüsünüzdeki bazı baskıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.
Doktorunuza bir dışkı yumuşatıcı veya psilyum (Metamucil) veya metilselüloz (Citrucel) gibi bir lif takviyesi almasını isteyin . Yiyeceklere eklenen bir yemek kaşığı mineral yağı da dışkıların yumuşatılmasına yardımcı olabilir.
Anal alanı temiz tutun. Normal duş alın ve bağırsak hareketini geçtikten sonra anüsünüzün etrafındaki alanı temizlemek için nemli mendiller kullanın.
Bir anal banyo yıkanmak için bir sitz banyo kullanın veya birkaç dakika sıcak küvet içinde oturun.
Ayrıca, fenilefrin hemoroidal jel (Preparasyon H) gibi rahatsızlığı hafifletmek için reçetesiz (OTC) topikal ilaçlar kullanmayı deneyebilirsiniz . Bu ürünler hemoroidlerin şişmesi ve iltihaplanması durumunda kullanılır. Steroidler içeren ürünlerin kullanımını sınırlayın, çünkü uzun süreli kullanım anüs çevresindeki cildin incelmesine neden olabilir . OTC ilaçları yardımcı olmazsa, ek tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

Tags
No Tag

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Numaralarımız
Basur Tedavi Merkezi İletişim
Kliniklerimiz
Bakırköy Hemoroid Merkezi
Bakırköy Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
0212 573 50 75 - 0533 031 22 99
Nişantaşı Hemoroid Merkezi
Nişantaşı Harbiye Mah. Teşvikiye Cad. No:19 Sadun Apt. Kat:5/12 ŞİŞLİ – İstanbul
0212 232 99 24 - 0212 265 99 99