Basur Nasıl Olur?

Basur hastalığı ülkemizde çok büyük oranda hastalar tarafından ileri dercede ihmale uğratılan bir rahatsızlıktır. Bunun çok çeşitli sebepleri olup ilk başta özellikle bayanlarda görülen utanma ve ayıp olur şeklindeki ön yargının hastaların müracaatına engel olmasıdır. İkinci olarak maalesef günah olur şeklindeki dini korkular ve üçüncü olarak eşlerin veya ailenin kişiye karşı bu konudaki muayene özgürlüğüne engel olmasıdır. Diğer bir sebep ise ağrı korkusudur ve hastalar hep en son safhalara tedavi güçleştiğinde doktora müracaat etmektedirler. Son sebep ise ekonomik sebeplerdir.

Hastaların erken safhalarda müracaatı infrared lazer ile tedavinin kolayca yapılabilmesini sağlayacak ve kanamaları erkenden durduracaktır. Bizim en korktuğumuz durumlardan birisi ise uzun süre kanamalar nedeniyle doktora gitmeyen kişilerde kanamanın asıl sebebinin hastanın sandığı gibi Basur değil rektum kanseri adı verdiğimiz makatın son kısımlarının kötü huylu tümörleridir. Bu hastaların kanamanın erken döneminde müracaatları varsa tümörün erken safhada kolayca çıkarılması ve barsağın kalan kısmının uçuca bağlanabilmesini sağlar. Halbuki geç dönemde tümör makatın çıkışındaki kasları tutacağından makatı kurtarmak mümkün olmaz ve hastaların makatı ameliyatta oyularak çıkarılıp kapatılı ve ömür boyu karnında açılan kolostomiden torbaya dışkılamak zorunda kalırlar. Bu hiç istenmeyen ve üzücü durum çoğunlukla yukarıda sayılan sebeplerle ortaya çıkan ihmal ve geç müracaatın sonucudur.Kötü huylu bir tümör olmaması durumunda bile tedavinin kolay olması ancak erken dönemlerde müracaat ile mümkündür. Maalesef Basur hastalık yıllar içinde giderek daha kötü olma eğilimindedir. Geciktikçe de tedavi güçleşir. Öncelikle kabızlığı gideren ilaçlar da önerilmektedir.  Antienflamatuartopikal ajanlar(krem, pomad), fitil ve sistemik olarak tabletler kullanılmaktadır.

 

Tıbbi Tedavi

Tıbbi tedavi ile hemoroidlerin ortadan kalkması ve tam iyileşmesi beklenmemelidir. Bu tedavi daha çok şikayetleri geçiştirmek için için uygulanır fakat tedavi edici özelliği zayıftır. Basur hastalığında erken safhada ciddi kanama şikayeti olmadığı durumlarda 1.ve 2.derece Basur hastalıklar genellikle infrared lazerle kolayca tedavi edilir. Bu yöntem kızıl ötesi ışınlarla Basur pakelerinde puntolama şeklinde en az  doku harabiyeti ile ortadan kaldırılması yöntemidir. Kızıl ötesi ışık dokuda kuagülasyon nekrozuna adı verilen enerjinin dokuda su kaybı ile çökmesi ve sönmesi şeklinde etkiye yol açar. Erken evre küçük Basurlarda uygulanır. Ağrı ve kanamaya yol açabilirler. İç hemoroidlerin doluluğunu ve kanamasını önleyen en mükemmel tedavi şeklidir. Diğer bir yöntem ise lastik bant ligasyonudur. Meme şeklnde sarkan iç hemoroidlere uygulanır. Hastaların uygulandığını sandığı ve ameliyat yerine bir seçenek olabileceğini beklediği gibi dış hemoroidlere pek tavsiye etmiyoruz. 2.ve 3.derece iç hemoroidlere uygulanan bu yöntem ile özel bir aletle hemoroidlerin tabanına boğucu bir lastik bant yerleştirilir. Sıkışan hemoroid üç beş gün içerisinde nekroze olarak dökülür. Bandın makat içerisinde 1.5 cm.’de yer alan ve bundan daha derini ağrıya duyarsız olan dişli çizgi denilen hattın derinine yerleştirilmesi gerekir. İlk seansta en fazla 2 bant uygulanır. Bu nedenle ayda bir ara ile bir kaç seans gerekebilir. Nadiren enfeksiyon riski mevcuttur.

Cerrahi Tedavi: 3. ve 4. derece hemoroidal hastalıklarda infrared lazerin etkisi düşer ve cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Tüm dünyada halen en sık uygulanan yöntemdir. Bu safhada hemoroid pakelerinden şişmiş e kanamalı olanların tamamı çıkarılır (hemoroidektomi). Hemoroidektomiden sonra nüks olasılığı % 5 in altındadır. Yara normalde dikilerek kapatılır ve hızlı iyileşme sağlanır fakat açık bırakarak vücudun boşluğu doldurmasının beklendiği yöntem de mevcuttur fakat uzun sürer. Ameliyattan sonra erken dönem komplikasyonu olarak ağrı, kanama, idrar yapamama gözlenebilir. Açık hemoroid ameliyatlarının geç komplikasyonları ise anal fissür, anal stenoz, anal inkontinans ve perianal fistül gelişme riskidir.

 

Longo usulü stapler hemoroidopeksi:

Açık cerrahi hemoroid ameliyatları sonrası ağrı, enfeksiyon ve geç komplikasyonları nedeni ile farklı bir yöntem uygulanmaya başlamıştır. Bu yöntemde stapler denilen, tek kullanımlık özel bir alet kullanılır. Bu yeni ameliyat tekniğinin en önemli avantajı ameliyat sonrası ağrı minimaldir çünkü makat içerisinde dişli hat denilen ağrısız hattın daha yukarısına uygulanır ve iyileşme süreci oldukça kısadır. 3.ve 4.derece hemoroidal hastalıkta anal mukozada sarkma da mevcutsa bu yöntem tercih edilir. Bu tür mukozal prolapsus adı verilen sarkmalar için ideal bir yöntemdir.  Stapler ile yaklaşık 2 cm’lik mukoza içerden otomatik olarak kesilerek alınır. Doluşu sona eren hemoroid memeleri söner ve kaybolur. Makat içeri çekilerek sarkma düzelir. Çoğunlukla genel anestezi altında ama spinal veya epidural anestezi ile hastane şartlarında yapılır. Ameliyat süresi ortalama 20 dakikadır.

 

 

Tags
No Tag

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Numaralarımız
Basur Tedavi Merkezi İletişim
Kliniklerimiz
Bakırköy Hemoroid Merkezi
Bakırköy Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
0212 573 50 75 - 0533 031 22 99
Nişantaşı Hemoroid Merkezi
Nişantaşı Harbiye Mah. Teşvikiye Cad. No:19 Sadun Apt. Kat:5/12 ŞİŞLİ – İstanbul
0212 232 99 24 - 0212 265 99 99