Basur Tekrarlaması çok nadir olarak görülmekle birlikte bu durum genelde genetik bir yatkınlığa sahip hastalarda olmaktadır. Normal hastalar için başarılı bir basur tedavisi uygulandıktan sonra eğer hastalar gerekli tedbirleri alırlarsa tekrarlama olasılığı yoktur. Fakat genetik yatkınlık çok farklı bir konudur. Hastalığın oluşma evrelerini çok yakından ilgilendirmektedir. Basur tekrarlaması durumu genetik olarak ortaya çıkan hastalarda şu şekilde gerçekleşir:

  • Hasta tedavisini olmuş ve üzerinden belli bir süre geçmiş ise rahatsızlık kendisini tıpkı ilk ortaya çıktığı zamanlardaki gibi kaşıntıyla gösterir.
  • Kaşıntı sonrasında ise yine makat bölgesinde nemlilik hissi ve sonrasında tahriş ortaya çıkar.
  • Yavaş yavaş ağrılı ve sancılı durumların baş göstermesi olası bir durumdur. Ve son olarak kanama başlar.

İşte tüm bu aşamalar yeniden basur tekrarlaması durumuyla karşı karşıya kaldığınızın göstergesidir.

Basur Neden Tekrarlar?

Basur Neden Tekrarlar? Genetik durumlarda tekrarlamanın ana sebebi toplardamarlarda oluşan kan birikmesinin göllenme yaparak damarları yeniden genişletmesidir. Bu genişleme durumu yalnızca genetik basurda ve tedavi sonrası verilen doktor önerilerini takip etmemekten kaynaklanmaktadır. Ancak tavsiyeler dikkatli bir şekilde uygulandığında  hastalığın tekrarlamadığını sizler de göreceksiniz. Özellikle kabızlık sorunu bu hastalığın birinci oluşma sebebidir. Dolayısıyla tüketilen besinlerle bunun önlenmesi gerekmektedir.

Basur Tekrarlamasını Önlemek Mümkün Mü?

Genetik oluşumlarda basur tekrarlamasını önleyebilmek ne yazık ki mümkün değildir. Çünkü bu durum toplardamarların davranışlarıyla alakalı bir durumdur. Genetik yatkınlığı olan hastalarda herhangi bir toplardamarda bu tür bir aksama daha önce yaşandıysa bundan sonra da yaşanmaya devam edebilir. Oluştuğunda tekrar tedavi edilmesi mümkündür. Ancak genetik olarak yatkın olmayan ve çeşitli sebeplerden dolayı basur olup sonrasında tedavi olan hastalarda basur tekrarlaması durumu tamamen beslenme düzenine, hareketsiz yaşam şekline bağlı olarak gelişmektedir. Tedavi sonrasında ise tüm bunlara gerekli özen gösterilmez ve doktor tavsiyelerine uyulmaz ise basur tekrarlaması kaçınılmaz olacaktır. Peki, Basur tekrarlamasını önlemek mümkün mü? İşte cevabı:

Genetik yatkınlığı olan hastalar hariç önleyebilmek mümkündür.

  • Bol sıvı tüketimi: özellikle su içilmesi çok önemli bunun dışında şeftali ve kayısı suyu gibi sindirim sistemini çalıştıran sıvılar da tüketilebilir.
  • Lifli Gıdalarla Beslenme: Bağırsak dostu olan poaslı yiyecekler mideyi ve bağırsakları zorlamadan sindirilir. Ve kabızlık önlenmiş olur.
  • Hareketli Yaşam Şekli: Sporu ve yürüyüşü hayatımızdan eksik etmeden yaşamalı ve özellikler uzmanlardan bağırsak çalıştırıcı hareketlere yönelik destek almalıyız.

Bunlar dikkatli uygulandığı takdirde basur tekrarlaması sorunu söz konusu dahi değildir.

Basur Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

Bakırköy

Tel1: 0212 573 50 75
Tel2: 0533 031 22 99

Nişantaşı

TEL1 : 0212 232 99 24
TEL2 : 0212 265 99 99

Tags
No Tag

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Numaralarımız
Basur Tedavi Merkezi İletişim
Kliniklerimiz
Bakırköy Hemoroid Merkezi
Bakırköy Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
0212 573 50 75 - 0533 031 22 99
Nişantaşı Hemoroid Merkezi
Nişantaşı Harbiye Mah. Teşvikiye Cad. No:19 Sadun Apt. Kat:5/12 ŞİŞLİ – İstanbul
0212 232 99 24 - 0212 265 99 99