Basur Neden Olur? Türkiye toplum olarak bu rahatsızlığa yatkındır. Coğrafyamız gereği yaşam şeklimiz, yiyip içteklerimiz vb. çok sayıda faktör basur oluşumunu etkilemektedir. Tüm Dünya için konuşacak olursak en basitinden yer çekiminin olması bile basur için bir nedendir. Ya da bir diğer ilginç bilgi insanoğlunun dört ayak değil de iki ayak üzerinde olması makat üzerine olan basıncı artırmaktadır. Fakat tüm bunların hepsi birer neden olmakla beraber tek başına basurun oluşması için yeterli değildir. Sadece yatkınlığımızı ifade eden en net olgulardır. Basur neden olur? Sorusunu baştan alıp tekrar cevaplayacak olursak genetik bir durum olduğunu da söyleyebiliriz. Sonradan oluşmasına sebep olan başka koşullar da sayabiliriz. Bu konuyu başka bir başlık altında toparlayamak daha doğru olacaktır.

Basuru Tetikleyen Faktörler

Basuru Tetikleyen Faktörler oldukça fazladır. Dolayısıyla hayatımızda bunların tamamını sürekli olarak gerçekleştirebilmek çok önemli bir titizlik gerektirir. Basuru tetikleyen faktörler arasında önce genel nedenlere bir bakalım:

  • Kronik olarak seyreden kabızlık ve ishal benzeri durumların bulunması,
  • Kötü beslenmenin sebep olduğu bir takım problemler,
  • Tuvalet ihtiyacının belirli bir süre ertelenerek giderilmemesi,
  • Tuvalete gidildiğinde uzunca bir süre oturmak,
  • İlerleyen yaş ve hamilelik gibi durumlar,

Bu saydmış olduklarımız Basuru tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır. Şimdi ise konuyu biraz daha detaylandıralım:

  • Hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemek: İş hayatında veya özel hayatımızda fazla hareket etmemek ve sürekli olarak oturarak çalışmak metabozlizmayı yavaşlattığı için kabızlığa sebep olarak basur oluşumunu tetiklemektedir.
  • Beslenme Düzeni: Sürekli olarak hazır gıda ve hamur işiyle beslenildiğinde kabızlık riski artmaktadır. Bunun yerine lifli gıdalar, posalı besinler vb. tüketilerek dışkının yumuşatılması kabızlığı önler.
  • Sıvı Tüketimi: Bu konu apayrı bir mevzudur. Çünkü sıvı tüketimi sadece basur için değil aslında çok sayıda rahatsızlık için birincil önem taşımaktadır. Sıvı tüketimi konusunda en önemli şey sudur. Günde en az 2-3 litre arası sadece su içilmelidir. Bunun yanı sıra şeftali, kayısı vb. meyvelerin suları da bağırsakları çalıştıran hem de dışkıyı yumuşatan bir özelliğe sahiptir.

Tüm bunlara dikkat edildiğinde siz bir basur adayı olmaktan çok uzakta bir yaşam sürersiniz. Fakat genetik bir durum var ise ortada bunun için ne yazık ki yapılacak tek şey oluştuktan sonra tedavidir.

Basur Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

Bakırköy

Tel1: 0212 573 50 75
Tel2: 0533 031 22 99

Nişantaşı

TEL1 : 0212 232 99 24
TEL2 : 0212 265 99 99

Tags
No Tag

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Numaralarımız
Basur Tedavi Merkezi İletişim
Kliniklerimiz
Bakırköy Hemoroid Merkezi
Bakırköy Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
0212 573 50 75 - 0533 031 22 99
Nişantaşı Hemoroid Merkezi
Nişantaşı Harbiye Mah. Teşvikiye Cad. No:19 Sadun Apt. Kat:5/12 ŞİŞLİ – İstanbul
0212 232 99 24 - 0212 265 99 99