Basur Nasıl Olur? Halk arasında basur ve mayasıl adı verilen tıp dilindeki ismi hemoroid olan bu rahatsızlığın nasıl oluştuğu oldukça büyük bir merak konusudur. Fiziksel olarak son derece rahatsız edici bir hastalıktır. Ağrı, sancı, kanama vb. durumlar görülmekle birlikte hasta çoğu zaman oturmaz hale gelir. Ve mecburen basur için üretilmiş olan yastıklarda oturmak zorunda kalır. Psikolojik etkisi de vardır. Çoğu zaman hastalar bu durum yüzünden toplum içine çıkmaya utanır hale gelirler. En kötüsü de rahatsızlıktan muzdarip olanlar tedaviye dahi çekinirler. İşte bu yüzden basur nasıl olur? Basur nasıl iyileşir? Vb. bir çok sorunun cevabını ararlar. Nasıl oluştuğunu merak edenler için işte cevabı:

  • Anüs bölgesinde toplardamarlar yer almaktadır. Çok sayıda nedenden dolayı burada bulunan toplardamarların içerisindeki basınç yükselmektedir. Basınç yükselince burada bulunan toplardamarların genişlemeye müsait olan yapısı genişler ve basur memesi ismini verdiğimiz sarkmalar meydana gelir. Bu sarkmalar çoğu zaman kanamaya, ağrı ve sancıya sebebiyet verir.
  • Türkiye toplumu gerek genetik gerekse yaşam tarzından kaynaklanan çeşitli sebeplerden dolayı basur hastalığına yatkın bir toplumdur. Kadın, erkek, genç, yaşlı hemen herkeste görülme ihtimali vardır. Ancak genelde 50 yaşından itibaren oluştuğuna dair olan vakalar daha fazladır.
  • Basur ilk ortaya çıktığında hemen anlaşılma ihtimali düşüktür. İç basur kolay fark edilmez. Dış basurda memeler dışarıya doğru sarkmak suretiyle kanamaya sebep oldukları için onları fark etmek çok daha kolaydır.

Basur nasıl oluşur? Şeklinde herkesçe merak edilen sorunun cevabını bu başlık altında verdik. Şimdi ise oluşumu tetikleyen ana sebepleri inceleyelim.

Basuru Tetikleyen Faktörler

Basuru Tetikleyen Faktörler arasında toplardamardaki bozukluk ana faktördür. Ancak bu bozukluğun hangi koşullarda oluştuğu önemli bir husustur. Şimdi maddeler halinde onları inceleyelim:

  • Genel ev yaşantımızda, iş hayatında, okulda vb. hareketsiz bir yaşam şeklini benimsemek ve dolayısıyla kilolu bir yapıya sahip olmak,
  • Aşırı deviyelerde alkol tüketimi,
  • Makat bölgesi için önerilmeyen bazı sporları gerçekleştirmek (ata binmek, bisiklet kullanmak vb.)
  • Bağırsak bölgesinde tümör şeklinde ortaya çıkan problemler

Tüm faktörler basur nasıl oluşur? Sorusunun cevabını verir nitelik taşımaktadır. Kronik ya da bazen oluşan kabızlıklar sonucu dışkılamak için aşırı ıkınmak basıncı artırdığı için damarlarda genişlemeye sebep olabilir.

                                Basur Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

                                                                  Bakırköy

                                                       Tel1: 0212 573 50 75
                                                       Tel2: 0533 031 22 99

                                                                  Nişantaşı

                                                       TEL1 : 0212 232 99 24
                                                       TEL2 : 0212 265 99 99

Tags
No Tag

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Numaralarımız
Basur Tedavi Merkezi İletişim
Kliniklerimiz
Bakırköy Hemoroid Merkezi
Bakırköy Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
0212 573 50 75 - 0533 031 22 99
Nişantaşı Hemoroid Merkezi
Nişantaşı Harbiye Mah. Teşvikiye Cad. No:19 Sadun Apt. Kat:5/12 ŞİŞLİ – İstanbul
0212 232 99 24 - 0212 265 99 99