Basur Nasıl Anlaşılır? Türkiye coğrafyasında yaşamakta olan insanlarda oldukça yaygın bir rahatsızlık olan basur hastalığı yaşam tarzımızdan, yediğimiz ve içtiğimiz besin maddelerinden, genetik yatkınlığımızdan kaynaklanmaktadır. Türkiye’de basur hastası olan, olabilme ihtimali olan ya da olup tedavi olmuş milyonlarca insan bulunmaktadır. Çoğu zaman fark edildiğinde tedirgin olunan ve doktora gitmekten çekinilen hatta yakınlarına bile dile getirilmekten utanılan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu tür korkulara hiç gerek yoktur. Çünkü basur hastalığı yukarıda da ifade ettiğimiz gibi nadir görülen bir rahatsızlık olmamakla birlikte çok sayıda insanda görülmektedir. Ve bu çok sayıda insan sizinle birlikte aynı kaderi paylaşmaktadır. Aynı türden çekinceleri onlarda yaşamaktadırlar. Fakat hem yalnız değilsiniz hem de yalnız olsanız bile sağlık problemi vücudunuzun neresinde olursa olsun utanılacak, çekinilecek bir durum değildir. Hele ki bu konuyu basur nasıl anlaşılır? Sorusu üzerinden anlatacak olursak;  makat hastalıkları sadece basurla sınırlı değildir. Anal fitül, anal fissür, anal dermatit, pilonidal sinüz vb. rahatsızlıkların büyük bir kısmını anlayabilmek çok zordur. Ve doktor muayenesi gerektirir. Bazı belirtiler bu hastalıklarda ortaktır. Basuru diğerlerinden ayıran belirtilere bakacak olursak;

Basurun Belirtileri

Basurun Belirtileri aslında net ve gözlemlenebilirdir. Çünkü basur diğer pek çok hastalığın aksine sinsi ilerlemez. En net belirtilerine bakacak olursak;

  • Kaşıntı basur hastalığında ilk ortaya çıkan belirtidir. İç basurun oluşması durumunda ortaya çıkar. Rektum ismini verdiğimiz alanda şişmeye başlayan damarların içinden mukus ismi verilen bir sıvı akıntı halinde anüse doğru akar. Ve burada rahatzılık hissi uyndırır. Kaşıntı ve sonrasında tahrişe yol açar.
  • Sık tuvalete çıkma hali oluşur. Bunun şeker vb. hastalıklarda ortaya çıkan semptomlarla karıştırmamak gerekir. Burada durum biraz daha farklıdır. Tuvalet ihtiyacı giderildikten kısa bir süre sonra şişen damarların kalın bağırsak üzerinde baskı oluşturması bağırsakların çalışmasını ve yeniden tuvalete gitme ihtiyacını doğurmaktadır.
  • Bir diğer aşama ise ağrının baş göstermesidir. Genel de hastalar diğer iki belirtiyi göz ardı ederken bir sorun olduğunu bu aşamada farketmektedirler. İşte bu aşamada çoğu hasta doktora gitmekte ve basur olduğunu öğrenmektedir. Ağrının sebebi ise anüs içindeki kasların basınç dolayısıyla acımasıdır ki bu durum dışkılama sırasında olur.
  • Kanama problemi ise basurun en net ve en korkutucu belirtisidir. İlk evrelerde dışkılama sırasında sıkışan basur memelerinden gelen bu akıntı daha sonraki evrelerde herhangi bir basınca maruz kalmadan kendiliğinden akar ve iç çamaşırlarınızı kirletir.

Kanama sorunu basurun en rahatsız edici belirtisidir. Hem fizyolojik hem de psikolojik etkileri söz konusudur. Kesin tedavi ancak doktor tedavisiyle sağlanabilir.

Basur Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

Bakırköy

Tel1: 0212 573 50 75
Tel2: 0533 031 22 99

Nişantaşı

TEL1 : 0212 232 99 24
TEL2 : 0212 265 99 99

Tags
No Tag

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Numaralarımız
Basur Tedavi Merkezi İletişim
Kliniklerimiz
Bakırköy Hemoroid Merkezi
Bakırköy Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
0212 573 50 75 - 0533 031 22 99
Nişantaşı Hemoroid Merkezi
Nişantaşı Harbiye Mah. Teşvikiye Cad. No:19 Sadun Apt. Kat:5/12 ŞİŞLİ – İstanbul
0212 232 99 24 - 0212 265 99 99