Basur Belirtileri Ve Tedavisi

Hemoroid halk arasında basur olarak bilinmektedir. Hasta bu durumdan çekinerek tedaviyi genelde geciktirmektedir. Oysaki sürecin uzatmak hastalığın ilerlemesine zemin hazırlamaktadır. Hemoroid iki türlü gözükmektedir. İç ve dış hemoroid

Basur toplumumuzda sıkça karşılaşılan ve utanç verici bir hastalık olarak nitelendirilip genellikte doktora başvurmak çekinilen bir hastalıktır. Oldukça ağrılı ve oturup kalkarken hastaya eziyet veren rahatsızlık olarak karşımıza çıkar. Doktora başvurmadan ne yazık ki geçmez daha da ilerler. Bunların olmaması için mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekir.

 Basurun Belirtileri Nelerdir?

Anüs bölgesinde oluşan şişkinliklere basur denir. İç ve dış basur olmak üzere ikiye ayrılır. İç basur anüsün içinde oluşup ileriki evrede dışarı çıkmasıdır. Dış basur ise anüs dışında oluşur ve nadir görülür. Hemoroid en büyük nedeni kabızlık olarak karşımıza çıkar. Dışkı yapamayınca aşırı ıkınmakta Hemoroide neden olur. Ikınmakla anüse gelen basınç doku hasarına sebep olarak o bölgenin şişerek kabızlığa neden olur.

Anüste hafif kaşıntı ortaya çıkabilir. Ağrı ve anüsün dışına çıkan şişlik, dışkılama sırasında anüste acı sızlama hissi ve sonrasında koyu kırmızı renginde kanama meydana gelir.

Basur Belirtileri Ve TedavisiBasura neden olan etken ne ise araştırılarak karar verilir. Basurun sebebi kabızlık ise uygun kabızlığı düzenleyen ilaçlar verilir. Krem, fitil, ağrı kesici ilaçlar Hemoroid tedavisi için kullanılır.

Daflon: şişen toplardamarların büzüşerek şişliğin azalmasını sağlar.

Doxium: kılcan damarların direncini artırarak dolaşım bozukluklarını düzenler.

Hedense pomat, anestol pomat, hemoralgine pomat, kortos krem, procto glyvenol krem, progtolog gibi kremler makat bölgesine sürülerek kullanılır. Ameliyat sonrası kullanılabileceği gibi çatlaklar, iç ve dış Hemoroid tedavisi içinde kullanılır.

Kortos fitil, glyvenol procto fitil, proctolog gibi fitiller makat bölgesine konularak kullanılır. Yırtık çatlak ağrı iç ve dış Hemoroid kullanılan ilaçlardır. Doktor tedavisinde kullanılmalıdır. Uzun süre kullanımı önerilmez.

Dikişsiz ağrısız ameliyatsız kısa sürede sonuç veren yaygın olarak kullanılan tedavilerden birisidir.

Lazer hemoroid tedavisi: bilinenin aksine lazerle değildir. Kızılötesi ışınla ısıtma işlemi yapılarak  şişen bölgenin pıhtılaşıp büzüşüp sönüp gitmesini sağlar. Ağrısız bir yöntemdir. Hastanın hastanede yatmasına gerek yoktur.

lastikle boğma: tabancaya benzeyen plastik bir tokanın basur memesine takılarak uygulana yöntemdir. Bu lastik memeyi iyice sıkarak kan akışını engeller ve basur memesi kandan beslenemediği için kurur.

 

İstanbul Bakırköy 
Adres : Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
TEL : 0212 573 50 75
GSM : 0533 031 22 99

Tags
No Tag

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Numaralarımız
Basur Tedavi Merkezi İletişim
Kliniklerimiz
Bakırköy Hemoroid Merkezi
Bakırköy Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
0212 573 50 75 - 0533 031 22 99
Nişantaşı Hemoroid Merkezi
Nişantaşı Harbiye Mah. Teşvikiye Cad. No:19 Sadun Apt. Kat:5/12 ŞİŞLİ – İstanbul
0212 232 99 24 - 0212 265 99 99