Basur belirtleri nelerdir, basur nasıl anlaşılır, bu detaylara girmeden önce basur (hemoroid) hakkında biraz bilgi edinelim. Basur veya hemoroid  hastalığının belirtileri kolaylıkla; makat apsesi, makat siğili, makat çatlağı, makat fistülü,  rektal polip, makat sarkması, ülseratif kolit, Crohn hastalığı, makatta mantar hastalığı, makat bölgesi enfeksiyonları ve çeşitli tümörler ile karışabilmektedir.

Altını çizmek gerekirse, en önemlisi makat kanseri  ve rektum kanseri gibi tümörlerin ayırt edilmesi dir.Makat yakınması ile doktora başvuran hastalarda yapılan gözlemler , hastaların yakınmaların başlangıcından itibaren uzun bir süre doktora başvurmadıklarını göstermektedir.
Aslında hasta doktora geç başvurarak hastalığın ilerlemesine sebep vermenin yanında ciddi bir risk te almış oluyor.Doktora gitmekten kaçınmada, makat muayenesinden korkma, çekinme, utanma, kanser gibi kötü bir hastalık ile karşılaşılabileceği korkusu vb. nedenlerle hastalar makat muayenesini öteler ler.Bunun yanında  ayrı ve sık karşılaşılan bir sebepse  kulaktan kulağa yayılan ve makat muayenesinin ağrılı olduğu ve hastaya acı vereceği yönündeki kanıdır.
Basurun Komplikasyonları Nelerdir?
Basur rahatsızlığının küçük ve nadir de olsada farklı  komplikasyonları vardır.
Bu komplikasyonlar şunlardır;
Anemi: Yani  kansızlıktır. Basurda görülen kronik kan kaybı ile anemi hastalığı oluşmaktadır. Kan kaybı ile birlikte vücuttaki hücrelere oksijen taşınma görevini sürdüren kırmızı kan hücreleri sağlıklı bir miktara ulaşamaz ve sayıları azalır. Böyle bir durumda anemi oluşması kaçınılmaz olur.
Strangüle Hemoroid: İç-dış basura olan kan kaynağında kopmalar meydana gelir ise, hemoroid strangüle olur. Böyle bir durumda şiddetli ağrılar ve dokuların nekrozuna yol açılabilir.

Basur (hemoroid) belirtileri nelerdir?

 –Makat bölgesinde belirginleşmiş şişlik

–Makat bölgesinde ağrı-sızı olması

–Makat bölgesinin durmadan kaşınması

–Ikınma esnasında makat bölgesinden kan gelmesi

–Ikınma esnasında makattan dışarıya sarkma olması

Bu tür rahatsızlıklar kişide varsa, bunların basur belirtilerini işaret ediyor olması dolayısyla hasta zaman kaybetmeden bir uzmana görünmelidir.

Basur  Nasıl Anlaşılır Teşhisi Nasıl Yapılır?

Basur nasıl anlaşılır ? Yukarda belirtiğimiz gibi durumlar gözetiliyorsa, kontrol amaçlı bir hastaneye veya bir kliniğe gitmek gerekir. Bu sırada  doktor  dış basur için bir takım kontroller yapacaktır. Hastalığın ne olduğu açısından  iç hemoroide ait bazı testler yapılır. Bunlar;

Basur  Nasıl Anlaşılır Teşhisi Nasıl YapılırGörsel Teşhis: Anal kanal ve rektumda inceleme yapmak için iç hemoroid çok ince bir yapıya sahiptir. Bu yüzden ilk inceleme sırasında tam olarak teşhis edilemeyebilir.
Doktorunuz bu durumu daha iyi algılayabilmek için kolon ve rektumun daha alt kısımlarını kontrol etmek için anoskop, protoskop veya sigmoidoskop gibi cihazlar kullanır. Bu aletler anüs ve rektumu daha iyi inceleyebilme imkanı tanır.İncelemeler: Anal kanal ve rektum anormallikleri için birtakım testleri içeren bir süreçtir. Dijital rektal inceleme için eline eldiven geçirip, eldiveni yağlayarak rektumdan içeri parmağını sokmak suretiyle bir inceleme yapar. Herhangi bir değişiklik hissettiğinde, tanıyı koymak için kesin bir sonuç almak adına birtakım testler daha yapar.Ve basur teşhisi testlerden sonra net bir şekilde koyulur

Basur (hemoroid) Tedavisi

–1.derecede hemoroidler için beslenme ve tuvalet alışkanlığı tavsiyeleri,  basur (hemoroid) basit bir şekilde ortaya çıkan hastalıktır. Yeme ve tuvalet düzenimizi değiştirerek bu rahatsızlıktan hızlıca sıyrılabiliriz. Katı yemekler yerine sıvı yemekler alınırsa hem tuvalet esnasında hasta rahat eder hem de sindirme açısında kolay olur hemoroid tedavisi açısında beslenme ve tuvalet alışkanlığı çok önemlidir

— 2. 3. Derece hemoroidler için Tavsiyeler, İlaç Tedavileri ve ameliyat dışı müdahaleler önerilir

Örneğin  spor yapmak bolca su içmek özellikle sporun  her türlü hastalığın tedavisinde öncülük yaptığı ve spor yaparken bolca karındaki ve kasıktaki kasları çalıştırmak bağırsakları güçlendirir Atık maddele rin atılmasını kolaylaştırabilir. Düzenli beslenerek ve bolca spor yaparak basurdan kurtulabiliriz. Bunların yanında günde  en az 2 litre içilen su bağırsaklarımızı mükemmel sulandırır ve çalışmasını kuvvetlendirir.Spor yapmak  ve bolca su içmek basur (hemoroid) tedavisi  tavsiyelerindendir

–4. Derece hemoroidlerin tedavisi  ameliyattır.  Özellikle ameliyat kararı vermeden önce birkaç haftalık ilaç tedavisi ve takip yerinde olur. Mevcut bulgunun geçici bir atak mı yoksa kalıcı bir değişiklik mi olduğu ayırt edilmelidir.

Tags
No Tag

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Numaralarımız
Basur Tedavi Merkezi İletişim
Kliniklerimiz
Bakırköy Hemoroid Merkezi
Bakırköy Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
0212 573 50 75 - 0533 031 22 99
Nişantaşı Hemoroid Merkezi
Nişantaşı Harbiye Mah. Teşvikiye Cad. No:19 Sadun Apt. Kat:5/12 ŞİŞLİ – İstanbul
0212 232 99 24 - 0212 265 99 99